Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Country club
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Country club

Infiintarea unui country club in care nu se desfasoara economica... se plateste o taxa de inscriere si lunar cotizatie(bautura este inclusa in cotizatie).... este permis fumatul pentru numarul de membri???
Legea antifumat se aplica si in acest caz. Chiar daca veti dori sa infiintati un ong al fumatorilor.
discutabil daca sediul acelui ONG sau un spatiu inchiriat de el, daca se declara ca e permis accesul numai membrilor, poate fi considerat spatiu public in sensul legii anti-fumat, daca nu isi desfasoara acolo activitatea niciun salariat... Ca in principiu tot de tine de un ONG e o chestie privata dpdv civil, nu insa si dpdv penal... In sensul legii antifumat exista contorverse pe tema asta...