avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort dupa 25 de ani de casnicie, sotul ramas pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort dupa 25 de ani de casnicie, sotul ramas pe drumuri

Am un bun prieten care dupa 25 de ani de casnicie, este in divort. In timpul casatoriei soacra acestuia, un apartament la trecut pe numele copilului, prietenului meu, inca de cand copilul era minor. Dupa cativa ani buni apartamentul in care locuieste prietenul meu cu sotia, ia facut acte de donatie sotiei acestuia.Pe num ele amicului meu si al sotiei nu se afla decat cele doua masini si un credit la banca. Ce sanse are amicul meu sa nu ramana pe drumuri???
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce ziceti pare ca omul nu a avut nimic si casa/ casele erau ale soacrei ..
Si daca ar fi avut si le-a donat, stiti cum se zice.. cum iti asterni asa dormi.
Va sta cu chirie ca nu va avea de ales.
Dar mie una nu mi se pare corect ca dupa 25 de ani de casnicie, dupa munca si investitie de bani si suflet sa pleci cu plasuta de un leu. chiar nu exista nici o cale ca el sa recupereze ceva?????
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E complicat ca prostia sa se califice in naivitate si naivitatea sa se califice in genereozitate...nerecompensate ca atare. Legiuitorul spune ca necunoasterea legii nu il absolva cu nimic pe necunoscatorul pagubit..cf legii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În ce anume a investit bani și suflet, ca nu prea se înțelege?

Dupa cativa ani buni apartamentul in care locuieste prietenul meu cu sotia, ia facut acte de donatie sotiei acestuia

Asta al cui era?

Ziceți ca un ap a ajuns în proprietatea fiului ca pare a fi major acum, asa reiese din mesaj. Poate îl tine acesta.

Dacă nu a cumpărat vreodată o casa, nu înțeleg mirarea ca după 25 de ani pleca cu ce a venit.
Pt investițiile în casa altuia, poate avea un drept de creanta, contează în casa cui a investit și acum cat timp.
Ultima modificare: Joi, 24 Martie 2016
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort, partaj cu drept de creanta cvasilica37 cvasilica37 Buna seara.Ma aflu intr o situatie delica si apelez la ajutorul dvs inainte de a face alt pas. In urma cu 7 ani sotul a parasit domiciliul conjugal si s a ... (vezi toată discuția)
Donatie apartament,la fiu,nora si nepot....e posibil? camicr camicr Buna seara,La mullti ani tuturor roamnilor. AM o rugaminte la dvs,sa ma ajutati intr-o lamurire pt prietena mea. este casatorita de 23 ani si locuieste ... (vezi toată discuția)
Evacuare din locuinta conjugala Klaexx Klaexx Buna ziua! Tocmai am aflat ca trebuie sa ma despart de scumpa si :iubitoarea\\" mea sotie. Dupa indelungi discutii avute cu ea, se pare ca nu este cale de ... (vezi toată discuția)