avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz declaratie la organele de cercetare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz declaratie la organele de cercetare

Va rog sa-mi spuna cineva daca pot refuza sa dau declaratie la politie intr-un dosar
Cel mai recent răspuns: Gherman Adrian , utilizator 12:33, 25 Martie 2016
Cod procedura penala
ART. 109

Modul de ascultare

(1) După îndeplinirea dispoziţiilor art. 107 şi 108, suspectul sau inculpatul este lăsat să declare tot ceea ce doreşte referitor la fapta prevăzută de legea penală care i-a fost comunicată, după care i se pot pune întrebări.

(2) Suspectul sau inculpatul are dreptul să se consulte cu avocatul atât înainte, cât şi în cursul audierii, iar organul judiciar, când consideră necesar, poate permite acestuia să utilizeze însemnări şi notiţe proprii.

(3) În cursul audierii, suspectul sau inculpatul îşi poate exercita dreptul la tăcere cu privire la oricare dintre faptele ori împrejurările despre care este întrebat.
Ultima modificare: Joi, 24 Martie 2016
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
se aplica si in cazul martoriilor?
Nu se aplica in cazul martorilor.
Doar dacă va autoincriminati prin declarație ați putea deși legea nu zice asa.
Mergeți cu avocat și avocatul poate explica cum e legea...

Legea prevede ca martorul e obligat sa declare...dar exista și alte legi.
Cert este ca se poate sa nu fiți audiat.

Fără avocat nu cred ca puteți evita audierea ca nu exista drept de refuz...decât cu implicații penale...
Ultima modificare: Joi, 24 Martie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
prin declaratie ma voi incrimina suta la suta ce pot sa fac sa nu dau declaratie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Câștig de cauza? Geaninav Geaninav Bună seara! Am depus o plângere în potriva unui domn ce mi-a luat o scoara (cu 11 purcei) de pe terenul acestuia (a ieșit din curte) . Eu fiind plecata din ... (vezi toată discuția)
Instiintare de la serviciul de investigare a fraudelor loti75 loti75 buna ziua, am primit o instiintare de la serviciul de investigare a fraudelor in vederea predarii unei citatii in legatura cu un dosar. Daca instiintarea este ... (vezi toată discuția)
Martor..autoincriminarea LucianAlexandru LucianAlexandru Buna! Am fost condamnat si am executat o pedeapsa de un an si zece luni..dupa un an de cand m-am eliberat am fost citat ca martor pentru un act material din ... (vezi toată discuția)