Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz declaratie la organele de cercetare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz declaratie la organele de cercetare

Va rog sa-mi spuna cineva daca pot refuza sa dau declaratie la politie intr-un dosar
Cod procedura penala
ART. 109

Modul de ascultare

(1) După îndeplinirea dispoziţiilor art. 107 şi 108, suspectul sau inculpatul este lăsat să declare tot ceea ce doreşte referitor la fapta prevăzută de legea penală care i-a fost comunicată, după care i se pot pune întrebări.

(2) Suspectul sau inculpatul are dreptul să se consulte cu avocatul atât înainte, cât şi în cursul audierii, iar organul judiciar, când consideră necesar, poate permite acestuia să utilizeze însemnări şi notiţe proprii.

(3) În cursul audierii, suspectul sau inculpatul îşi poate exercita dreptul la tăcere cu privire la oricare dintre faptele ori împrejurările despre care este întrebat.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
se aplica si in cazul martoriilor?
Nu se aplica in cazul martorilor.
Doar dacă va autoincriminati prin declarație ați putea deși legea nu zice asa.
Mergeți cu avocat și avocatul poate explica cum e legea...

Legea prevede ca martorul e obligat sa declare...dar exista și alte legi.
Cert este ca se poate sa nu fiți audiat.

Fără avocat nu cred ca puteți evita audierea ca nu exista drept de refuz...decât cu implicații penale...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
prin declaratie ma voi incrimina suta la suta ce pot sa fac sa nu dau declaratie