Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat timp se poate folosi in Romania permisul de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat timp se poate folosi in Romania permisul de conducere strain?

schimbarea permisului de conducere strain este obligatorie ?

cat timp se poate folosi in Romania un astfel de permis?
Nu este obligatorie.
Multumesc! dar daca cumpar un autoturism, il pot folosi pentru inregistrarea talonului pe numele meu?

multumesc anticipat!
Vehiculele se inmatriculeaza in baza actului de dobandire si a cartii de identitate. Pot inmatricula vehicule si cei care nu poseda permis. Inmatricularea nu este conditionata de detinerea unui permis.
Va multumesc!
Buna ziua, revin cu o intrebare, foarte urgenta pentru mine:

Permisul de conducere strain imi expira in curand, si doresc sa il preschimb intr-unul romanesc, avand resedinta in jud.Ilfov. Cum pot afla daca statul respectiv este pe lista celor care necesita sau nu un nou examen de conducere? tot in Pipera trebuie depuse actele necesare ? care ar fi acestea?

va rog mult, sa ma indrumati ce pot face, cu multumiri anticipate!!!

o zi frumoasa tuturor.