avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna ziua.
Am si eu o intrebare legat de vechimea in munca.
Din 1996 pana in 1997 am fost in somaj, 6 luni.
In data de 19.06.1997 m-am angajat.
In data de 12.07.1999 am nascut-crestere copil 2 ani.
In 15.06.2001 am nascut al doilea copil-crestere copil 2 ani.
In 15.06.2003 m-am intors la servici.
In data de 01.04.1997 mi s-a acordat spor de vechime in munca de 5%.
In data de 01.01.2005 spor vechime 10%.
In data de 01.10.2006 spor vechime 15%.
Pana in data de 25.03.2016 nu am avut concediu fara plata. Am avut decat concediu medical (2-3 luni).
Vreau sa stiu cand imi va da gradatia de 20 de ani pentru vechimea in munca si cum se calculeaza ea.
Eu am facut un calcul si mi-a iesit ca pe 19.06.2016 implinesc 19 ani si 19 zile.
Vechimea se da cu un an mai devreme de a implini efectiv 20 de ani sau cum se calculeaza?
Multumesc.
Astept un raspuns urgent.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:36, 25 Martie 2016
1. Situatie valabila pentru sectorul bugetar:

Gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se plăteşte cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-a împlinit vechimea în muncă, prevăzută la tranşa respectivă, prin acordarea claselor de salarizare prevăzute la alin. (3) art.10din Legea 284/2010.

Legea nr.284/2010
art.10
...
(5) Diferenţa dintre două clase de salarizare succesive este de 2,5% din salariul de bază, solda/salariul de funcţie, indemnizaţia lunară de încadrare, utilizându-se rotunjirea la a doua zecimală a coeficienţilor de ierarhizare aferenţi claselor de salarizare.

art.11
...
(3) Tranşele de vechime în muncă, în funcţie de care se acordă cele 5 gradaţii potrivit alin. (2), respectiv clasele de salarizare, sunt următoarele:
- gradaţia 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de salarizare suplimentare faţă de nivelul minim al fiecărei funcţii;
- gradaţia 2 - de la 5 la 10 ani - două clase succesive de salarizare suplimentare faţă de cele deţinute pentru gradaţia 1;
- gradaţia 3 - de la 10 la 15 ani - două clase succesive de salarizare suplimentare faţă de cele deţinute pentru gradaţia 2;
- gradaţia 4 - de la 15 la 20 de ani - o clasă succesivă de salarizare suplimentară faţă de cele deţinute pentru gradaţia 3;
- gradaţia 5 - peste 20 de ani - o clasă succesivă de salarizare suplimentară faţă de cele deţinute pentru gradaţia 4.

2. In cazul sectorul privat, se acorda numai daca este prevazut in ccm aplicabil, in reg.intern al angajatorului sau in c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale andreeapanican andreeapanican bunaziua ,as dori daca se poate sa imi raspunda cineva la urmatoarele nelamuriri: - lucrez de 4luni ca si arhivar la itm si vreau sa stiu pe baza caror acte ... (vezi toată discuția)
Acordare spor vechime bjn bjn Buna ziua, Sunt angajatul unei primarii din 01.12.2008 , pana la data de 01.10 2011 am fost angajat ca functionar administrativ , ulterior acestei date am ... (vezi toată discuția)
Spor vechime mircea2020 mircea2020 In 2010 odata cu diminuarea salariilor cu 25%, sporul de vechime a fost inclus in salariul brut. Dupa reantregirea salariilor in 2012, unde se regaseste sporul ... (vezi toată discuția)