avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul de comun acord fara copii sau partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul de comun acord fara copii sau partaj

Buna ziua. as dori sa stiu daca se poate care este procedura(actele care se depun si unde) la divortul de comun acord fara copii si fara bunuri de impartit si cam cat timp ar dura? Sunt din Bucuresti sector 4. Ne trebuie neaparat avocat? Suntem de acord amandoi sa divortam.Domiciliul nu l-am avut niciodata comun(in cartea de identitate) Multumiri.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 August 2009
alecomsrl, utilizator
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:52, 8 Septembrie 2009
multumesc de raspuns, dar care ar fi reclamantul avand in vedere ca amandoi am semnat si depus cererea de divort, ambii fiind de acord sa divortam
orice proces in instanta , presupune parcurgerea mai multor faze procesuale .
1. fond ( in cazul dvs )
2. apel
3. recurs
daca una din partile procesuale nu este de acord cu hotararea pronuntata de instanta , in fond, poate ataca aceasta hotarare cu apel/recurs .
in cazul dvs nu cred ca va fi nevoie de parcurgerea acestor etape, avand in vedere ca divortul este de comun acord .

in procesele de divort, procedura este una speciala, prezenta sotilor fiind obligatorie ( personal/reprezentant ) .
la termenul indicat in citatie va trebui sa va prezentati si dvs si sotia ori imputernicitii dvs.
vi se va acorda un nou termen , de doua luni , termen de impacare .
daca partile staruie in cererea lor, se va pronunta divortul de comun acord .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort de comun acord laurainaveronica1983 laurainaveronica1983 As dori sa aflu detalii despre cum se procedeaza si ce acte sunt necesare in cazul nunui divort de comun acord. Mentionez ca eu am buletinul in sectorul 6, iar ... (vezi toată discuția)
Model intimpinare ro_red_rosu ro_red_rosu Buna ziua, Trebuie sa depun intimpinare la judecatorie pentru divort comun acord, sotul e reclamant si eu parat, si nu stiu cum sa o formulez. Va rog , ma ... (vezi toată discuția)
Cerere divort de comun acord saraf saraf Buna ziua! Poate posta cineva exact o cerere de divort de comun acord? am tot cautat pe alte siteuri dar nu am gasit decat vag ce trebuie sa contina si nu ... (vezi toată discuția)