Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul de comun acord fara copii sau partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul de comun acord fara copii sau partaj

Buna ziua. as dori sa stiu daca se poate care este procedura(actele care se depun si unde) la divortul de comun acord fara copii si fara bunuri de impartit si cam cat timp ar dura? Sunt din Bucuresti sector 4. Ne trebuie neaparat avocat? Suntem de acord amandoi sa divortam.Domiciliul nu l-am avut niciodata comun(in cartea de identitate) Multumiri.
alecomsrl, utilizator
multumesc de raspuns, dar care ar fi reclamantul avand in vedere ca amandoi am semnat si depus cererea de divort, ambii fiind de acord sa divortam
orice proces in instanta , presupune parcurgerea mai multor faze procesuale .
1. fond ( in cazul dvs )
2. apel
3. recurs
daca una din partile procesuale nu este de acord cu hotararea pronuntata de instanta , in fond, poate ataca aceasta hotarare cu apel/recurs .
in cazul dvs nu cred ca va fi nevoie de parcurgerea acestor etape, avand in vedere ca divortul este de comun acord .

in procesele de divort, procedura este una speciala, prezenta sotilor fiind obligatorie ( personal/reprezentant ) .
la termenul indicat in citatie va trebui sa va prezentati si dvs si sotia ori imputernicitii dvs.
vi se va acorda un nou termen , de doua luni , termen de impacare .
daca partile staruie in cererea lor, se va pronunta divortul de comun acord .