avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic cu actiuni la SIF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic cu actiuni la SIF

Buna seara.
Doresc sa infintez un SRL.
In care sa fiu asociat unic.
Problema e ca detin actiuni la SIF de la privatizarea in masa.
Nu castig mai nimic de pe urma lor, anul trecut am primit 25 lei.
Din ce am citit pe net am inteles ca nu poti fi asociat in 2 societati.
Vreau sa intreb daca pot infinta un SRL cu mine ca si asociat unic in conditiile in care detin actiuni la SIF ?
Cel mai recent răspuns: ovidiupintican , utilizator 15:34, 26 Martie 2016
La un srl normal nu e nicio problema a vi-l infiinta chiar daca aveti actiuni la sif-uri sau alte firme. Ce ati citit se aplica la srl-d adica un srl deschis de tineri si care au anumite avantaje.
Multumesc pt raspuns.
Eu vreau sa imi fac un SRL normal.
Tot am citit pe net da informatiile erau confuze.
De aceea am intrebat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana fizica autorizata vs srl (avantaje / dezavantaje) ionelbarus ionelbarus care sunt avantajele si care sunt dezavantajele desfasurarii unei activitati pe \" Persoana Fizica Autorizata\"? dar pe \"Societate Comerciala\"? (vezi toată discuția)
Dividente sif muntenia silviana13 silviana13 Deoarece pentru anul 2013 SIF Muntenia nu a acordat dividente , in anul 2014 la BCR nu s-a dat si nu se stia nimic despre acest subiect. In anul 2015 , am ... (vezi toată discuția)
Care ar fi avantajele fiduciei? Borsec Borsec buna ziua! vreau sa va rog dc imi puteti explica ceva in legatura cu fiducia. am gasit urmatoarea fraza: \"Marele avantaj pe care il aduce aceasta institutie ... (vezi toată discuția)