avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Buna ziua,
Lucrez intr-o fabrica ca functionar administrativ. Aici sefii te obliga sa faci cat mai multe ore suplimenatre(in jur de 11-12 ore de L-V, si 8 ore sambata). De exemplu, luna aceasta am ajuns la 287 de ore lucrate(inclusiv sambata cate 8 ore). Este legal asa ceva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:56, 26 Martie 2016
1. Cititi acest articol:
Lucrezi ore suplimentare? Afla ce drepturi ai!
www.avocatnet.ro/content/art...

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract angajare ana_schipor@ ana_schipor@ Se pune ca lucrez de la 8-17:30 de luni pana sambata inclusiv ca nerespectare a cdului munci tinand cont ca am duminica libera si in contract am 10spor wikend ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare neplatite dorugeorgescu dorugeorgescu Buna ziua lucrez in sector agricol pt o firma daneza problema mea e ca lucrez 12 14 ore pe zi si sunt platit doar 8 ore!Ce pot face sa mi recuperez diferenta ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare neplatite dragosverban dragosverban Buna ziua ! Am o problema la locul de munca si anume : In contractul de munca sunt stipulate , ca program de munca, o ore pe zi de luni pana vineri. Insa pe ... (vezi toată discuția)