Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Care dintre urmatoarele Tratate fac parte din dreptul ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Care dintre urmatoarele Tratate fac parte din dreptul comunitar ?

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o clasificare.
Care dintre urmatoarele tratate fac parte din dreptul comunitar si care nu ?
(am nevoie la o revizuire pentru a arata ce drept comunitar nu a fost respectat)

-Pactul international cu privire la drepturile economice, sociale si culturale
-Carta Sociala Europeana
-Conventia internationala privind eliminarea tuturor formelor de discriminare rasiala,
-Carta comunitara a drepturilor fundamentale ale muncitorilor,
-Conventia Europeana a Drepturilor Omului
-Declaratia Universala a Drepturilor Omului

Tratatul privind Functionarea Uniunii Europene si Directivele U.E. (clar fac parte din dreptul comunitar)

Rog cat mai multe pareri. Multumesc.
Primul tine de ONU, nu de UE.
A doua este implementarea la nivel de UE a tratatelor de drepturile omului si a protectiei sociale.
A treia tine de ONU, nu de UE.
A patra este implementarea la nivel de UE a dreptul muncii.
A cincea este o conventie intre statele europene, dar nu tine de UE. Se fac insa referiri la textul ei in dreptul comunitar.
A sasea este o declaratie de intentii la nivel de ONU si nu are decat forta morala, nu are forta juridica.

Deoarece se poate ca statele din UE sa fie parte la mai multe astfel de conventii si tratate, ele se pot aplica simultan cu dreptul comunitar, insa nu fac formal parte din dreptul comunitar.
Multumesc pentru opinie.
Dar Carta drepturilor fundamentale a U.E. ar putea fi drept comunitar ?
Ca si asta m-ar ajuta...
Da, Carta drepturilor fundamentale este drept comunitar, vedeti [ link extern ]