Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere fara permis in minorat- tainuire furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere fara permis in minorat- tainuire furt

Buna ziua am si eu niste nelamuriri. cand aveam 17 ani m-a prins politia pe scuter si nu aveam permis m-au dus la sectie am dat o declaratie dupa mi-a dat drumu. intre timp la 18 ani mi-am luat permisul de conducere toate bune si frumoase am implinit 19 ani si am facut o boacana am fost acuzat de tainuire la furt si in 15 zile urmeaza sa ma judece si astazi am primit o citatie sa ma prezint la brigada rutiera ca mai facut dosar penal ca am condus un scuter acum 3 ani de zile intrebarile mele sunt urmatoare. imi poate afecta dosarul pe care ma va judeca in 15 zile? pot primi o amenda administrativa pentru ca am condus acum 3 ani scuteru? si dc am primit citatie dupa 3 ani de zile? ce pot sa patesc acum?
Buna seara!

Va poate afecta...pentru ca veti avea cazierul patat...chiar daca nu s-a judecat acel dosar de acum 3 ani. E posibil sa primiti o amenda administrativa la cel cu scuterul. Nu vad gradul de pericol social acolo. Oricum, va cresc sansele cu un avocat.

Cu stima.
Încercați sa primiți o pedeapsa cat mai mica în procesul cu tăinuire.
Se poate sa nu fiți trimis în judecata pentru fapta din minorat