Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Se plateste TVA la un CEC primit de la Amazon (SUA) ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Se plateste TVA la un CEC primit de la Amazon (SUA) pentru prestare de servicii.

Buna ziua,

Nu am gasit nicaieri raspunsul la urmatoare problema: SRL inregistrat in Romania, platitor de TVA, presteaza servicii IT catre Amazon (SUA) si primeste lunar cate un CEC, fara factura.

Presupun ca SRL-ul isi face singur factura, dar nu stiu daca acea suma este sau nu impozabila dpdv TVA. Amazon nu mi da alti bani in plus, deci vreau sa stiu daca inregistrez 120 USD de exemplu ca fiind 100 USD + TVA 20% sau ca fiind 120 USD + TVA 0% (neimpozabil in Romania).

As aprecia si un numar de lege/articol unde se detaliaza acest aspect.

Multumesc
figarro, utilizator
Daca TVA-ul nu se plateste in SUA si dupa cum ati spus nu le trebuie factura, atunci trebuie platit in Romania.Nu va complicati, deschideti o firma neplatitoare de TVA.
Stiu ca e mai simplu pe firma neplatitoare de TVA, dar peste o anumita cifra de afaceri te obliga oricum ANAF sa te inregistrezi.

Din ce am citit in codul fiscal locul prestarii serviciilor se considera SUA, chiar daca munca efectiva se presteaza in Romania, totul pentru ca livrarea se face electronic.

Nu imi dau seama insa daca operatiunea in acest caz e impozabila dpdv TVA sau nu...