Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie in timpul casatoriei si onorariu notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie in timpul casatoriei si onorariu notarial

buna ziua,va rog sa-mi spuneti cum pot face parintii mei o donatie pentru mine si care sunt taxele notariale pentru o suma de 35500 euro,eu sunt singura lor fiica dar sunt casatorita. cum trebuie procedat ca in cazl unui neprevazut divort sa nu impart imobilul pe care urmeaza sa-l cumpar cu banii obtinuti din donatie?
multumesc anticipat!
Donatiile primite in timpul casatoriei sunt bunuri proprii cu exceptia cazului in care se precizeaza ca donatia este oferita ambilor soti.
In contractul de achizitie al imobilului trebuie mentionata sursa de provenienta a banilor, contractul de donatie nr. X, inclusiv in promisiunea bilaterala de v/c (daca platiti un avans).
In niciun caz nu treceti la cumparator ambii soti, in schimb notarul este obligat sa mentioneze regimul matrimonial, adica al comunitatii legale de bunuri (daca nu este altfel).
De-a lungul timpului celalalt sot va avea un drept de creata in cazul in care se fac investitii in apartament, renovari, centrala termica, etc. etc.
Costurile le puteti afla de la un notar.