Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... somatia de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

somatia de plata

Este posibil ca in cazul chemarii in instanta a unui debitor prin somatie de plata sa se ceara judecarea cazului fara citarea partilor? Va multumesc.
Dumneavoastra puteti sa cereti orice doriti , asta nu inseamna ca judecatorul trebuie sa tina seama de ceea ce solicitati in somatie!
B-)
Corect. Dar e posibila judecarea somatiei fara citarea partilor? I s-a admis cuiva o astfel de cerere?
Eu nu am auzit sa fie admis cuiva asa ceva, adica judecarea somatie de plata fara citarea partilor. Chiar este interesant sa aflam....
Aflandu-ma intr-o disutie cu un consilier juridic, dumnealui a facut o astfel de afirmatie si mi s-a parut oarecum greu de crezut. De aceea vreau sa stiu si parerea dumneavoatra, din expeienta acumulata......
nu este posibil....a fost posibil o perioada dupa aparitia OG 5/2001, articolul care permitea s-a abrogat intre timp.....am impresia din cauza unei exceptii de neconstitutionalitate....