Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Transmitere dosar pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Transmitere dosar pensie militara

În continuare fac referire la prevederile Legii nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat:

Dacă, în vederea stabilirii drepturilor de pensie militară, organele prevăzute la art. 61 alin.(3) nu respectă termenul de 30 zile pentru transmiterea dosarului catre casa de pensii sectoriala, stabilit la art. 61 alin.(4),

cum poate fi atrasă răspunderea și cine răspunde în situația limită în care, potrivit art. 63 alin.(1),

drepturile de pensie nu se platesc celui în drept de la data încetării plăţii soldelor/salariilor lunare ale militarilor, poliţiştilor şi funcţionarilor publici cu statut special (conf. lit.a) dacă cererea, împreună cu actele necesare, ar fi depusă la casa de pensii sectorială în cel mult 90 de zile de la data ivirii acestor situaţii, ci din prima zi a lunii următoare celei în care cererea, împreună cu actele necesare, a fost depusă la casa de pensii sectorială peste termenul prevăzut la lit. a) – (conf. lit.b).

Va multumesc.
Art. 1357 C.civ. - Condiţiile răspunderii
(1) Cel care cauzează altuia un prejudiciu printr-o faptă ilicită, săvârşită cu vinovăţie, este obligat să îl repare.
(2) Autorul prejudiciului răspunde pentru cea mai uşoară culpă.

Art. 1359 C.civ. - Repararea prejudiciului constând în vătămarea unui interes
Autorul faptei ilicite este obligat să repare prejudiciul cauzat şi când acesta este urmare a atingerii aduse unui interes al altuia, dacă interesul este legitim, serios şi, prin felul în care se manifestă, creează aparenţa unui drept subiectiv.

Puteti promova o actiune in instanta pentru angajarea raspunderii civile a celor vinovati de intarzierea transmiterii dosarului.