avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC 3 ani

Buna ziua,

Care sunt conditiile de acordare a concediului de 3 ani pentru copil cu handicap?
Daca tatal se afla deja in CCC pentru 2 ani, care este procedura de "prelungire" pana la 3 ani?
Nu stiu ce grad de handicap are copilul, insa primeste pensie si beneficiaza de asistent permanent.
Cel mai recent răspuns: MihaiDG , utilizator 13:40, 1 Aprilie 2016
Copilul nu are certificat de handicap?
1. Copilul nu primeste pensie de handicap ci primeste indemnizatie de handicap.

2. In baza certificatului de handicap pentru copil face cerere catre angajator prin care solicita prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 3 ani.

3. - Apoi depune la Primarie cererea pentru indemnizatie pentru CCC pana la varsta de 3 ani.
- Ataseaza la cerere copie dupa certificatul de handicap al copilului.
Este copilul unui prieten. Nu stiu exact detalii. Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire cu an a concediului crestere copil violeta54 violeta54 Buna seara O angajata care este inca in CCC a adus un \\"Certificat de incadrare copil cu handicap mediu \\" de Spitalul Judetean .. si de la Protectia ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are copilul de 1, 6 ani incadrat intr-un grad de handicap? claudia252820 claudia252820 Azi am avut comisia de evaluare si urmeaza sa primim certificatul de incadrare in grad de handicap. Mama primeste indemnizatia de crestere copil iar copilul, ... (vezi toată discuția)
Prelungire cic de la 2 ani la 3 ani elam elam Buna ziua! O salariata are contractul de munca suspendat pentru CIC pana la varsta de 2 ani, adica pana la data de 16.06.2015.Deoarece copilul are probleme ... (vezi toată discuția)