Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC 3 ani

Buna ziua,

Care sunt conditiile de acordare a concediului de 3 ani pentru copil cu handicap?
Daca tatal se afla deja in CCC pentru 2 ani, care este procedura de "prelungire" pana la 3 ani?
Nu stiu ce grad de handicap are copilul, insa primeste pensie si beneficiaza de asistent permanent.
Copilul nu are certificat de handicap?
1. Copilul nu primeste pensie de handicap ci primeste indemnizatie de handicap.

2. In baza certificatului de handicap pentru copil face cerere catre angajator prin care solicita prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 3 ani.

3. - Apoi depune la Primarie cererea pentru indemnizatie pentru CCC pana la varsta de 3 ani.
- Ataseaza la cerere copie dupa certificatul de handicap al copilului.
Este copilul unui prieten. Nu stiu exact detalii. Multumesc pentru raspuns.