Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... masa calda in industria miniera
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

masa calda in industria miniera

Buna seara!As vrea sa stiu daca este obligatorie acordarea mesei calde pentru mineri conform legilor in vigoare.Multumesc...
Masa calda gratuita reprezinta alimentatie de protectie si se acorda conform prevederilor din Legea ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.14 Alimentaţia de protecţie se acordă obligatoriu şi gratuit de către angajatori, persoanelor care lucrează în condiţii de muncă ce impun acest lucru, şi se stabileşte prin contractul colectiv de muncă şi/ sau contractul individual de muncă.
Masa calda se poate acorda conform prevederilor din contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma. Beneficiarii de masa calda gratuita, pe locuri de munca/ posturi de lucru se mentioneaza in contractul colectiv de munca si se nominalizeaza persoanele prin contractul individual de munca.
Hotărârea nr. 195/2006 privind acordarea gratuită a mesei calde pentru personalul societăţilor comerciale din industria minieră

Art. 1.
Societăţile comerciale din industria minieră care, potrivit prevederilor legale, au obligaţia de a acorda gratuit masa caldă unei părţi din personalul angajat pot acorda gratuit masa caldă şi personalului care are dreptul la acordarea tichetelor de masă, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă şi potrivit prevederilor contractelor colective de muncă negociate.
.....