Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Personal incadrat in conditii deosebite
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Personal incadrat in conditii deosebite

Buna ziua.

M-ar interesa sa stiu daca personalul care lucreaza la sudare (sudorii) si personalul care lucreaza la vopsirea electrostatica (care include degreso-fosfatarea pieselor) se poate incadra la conditii deosebite si i se poate acorda antidot (lapte).
Daca da, m-ar interesa sa stiu si cadrul legislativ aplicabil.

Multumesc.
Pentru a putea fi incadrat in conditii deosebite, firma trebuie sa intocmeasca documentatia mentionata in HG nr. 1014/ 2015, sa obtina avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locurile de munca/ posturile de lucru/ activitati si sa nominalizeze prin decizie interna lucratorii pe locuri de munca/ posturi de lucru/ activitati.
O conditie esentiala pentru a putea intocmi legal documentatia susmentionata este ca in firma sa existe conditii de munca grele, periculoase, vatamatoare, prin buletine de determinare sa fie evidentiate noxe, la locurile de munca, etc., iar anterior anului 2015 firma sa mai fi detinut avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locuri de munca incadrate in conditii deosebite.
Laptele este alimentatie de protectie si se acorda conform prevederilor Legii ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.14 Alimentaţia de protecţie se acordă obligatoriu şi gratuit de către angajatori, persoanelor care lucrează în condiţii de muncă ce impun acest lucru şi se stabileşte prin contractul colectiv de muncă şi/ sau contractul individual de muncă.
Prin contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma se mentioneaza intr-o anexa locurile de munca/ posturile de lucru/ activitatile unde se acorda lapte ca antidot/ alimentatie de protectie si se stabilesc cantitatile de lapte acordate/ schimb/ persoana.
Prin decizie interna a angajatorului si prin CIM se nominalizeaza persoanele beneficiare de lapte ca antidot/ alimentatie de protectie.