Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actiuni la S.A.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actiuni la S.A.

Buna ziua.

Suntem o societate comerciala pe actiuni. Dorim sa transformam actiunile nominative, in actiuni la purtator; in forma materiala trebuie sa tiparim fiecare actiune la purtator ? sau putem sa eliberam titluri cumulative pentru mai multe actiuni la purtator (de exemplu cate un titlu cumulativ pentru fiecare actionar).

In asteparea raspunsului va multumim anticipat.
Buna ziua,
Conf art 92 alin 4 Lg 31/1990 "Acţiunile nominative pot fi convertite în acţiuni la purtător şi invers, prin hotărârea adunării generale extraordinare a acţionarilor, luată în condiţiile art. 115."
Va multumim pentru intentie (cunoastem continutul art. 92 din Legea 31/1990), insa raspunsul nu ne limpezeste problema.

Intrebarea noastra era: ''in forma materiala trebuie sa tiparim fiecare actiune la purtator ? sau putem sa eliberam titluri cumulative pentru mai multe actiuni la purtator ? (de exemplu cate un titlu cumulativ pentru fiecare actionar ?)''

Ne puteti ajuta in acest sens ?, oferindu-ne precizarile necesare.

Buna ziua,
Conf art 92 alin 5 din Lg 31/1990 "Se pot emite titluri cumulative pentru mai multe acţiuni, când acestea sunt emise în formă materială."
Nu exista alte mentiuni in legislatie in acest sens, de aceea modul concret de realizare a acestei operatiuni il stabiliti dvs prin Hot AGA, .......ceea ce ne duce la raspunsul anterior.
In situatia in care unui actionar i se emite un certificat pentru 1000 de actiuni la purtator, si acesta de exemplu vrea sa-si gajeze 100 de actiuni ori sa-si vanda 230 de actiuni, cum va proceda ? daca nu are la dispozitie 1000 de actiuni la purtator tiparite individual, ci doar un certificat.

Multumim anticipat.