avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura inputernicere administrare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura inputernicere administrare apartament

Daca am o procura de imputernicire cu drepturi depline asupra unui apartament si am la dispozitie si contractul apartamentului in original pot lua pe cineva in spatiu in cazul unei mutatii sau unui buletin.
In procura scrie ca am drepturi depline doarca nu pot incheia acte de dispozitie,respectiv sa instrainez imobilul
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 22:22, 9 August 2009
Drepturile dvs. "DEPLINE" asupra apartamentului privesc dreptul de abitatie, de folosinta (incluzand si conservarea imobilului). In baza dreptului de abitatie puteti locui in acel imobil, insa daca in procura nu se stipuleaza nimic cu privire la inchiriere sau subinchiriere, dvs. nu puteti lua pe altcineva in spatiu, acest drept ramanand proprietarului.
rdinicut a scris:

Daca am o procura de imputernicire cu drepturi depline asupra unui apartament si am la dispozitie si contractul apartamentului in original pot lua pe cineva in spatiu in cazul unei mutatii sau unui buletin.
In procura scrie ca am drepturi depline doarca nu pot incheia acte de dispozitie,respectiv sa instrainez imobilul

Daca nu ne spuneti exact ce scrie in procura degeaba ne dam cu parerea. Orice fraza poate sa schimbe intregul rationament!:D
Mandatarul este imputernicit sa incheie contractele de furnizare......
Mandatarul este imputernicit sa incheie contract de inchiriere cu privire ka imobilul identificat,sens in care va indeplini toate formalitatile in vederea obtinerii documentelor necesare,va solicita si ridica extrasul de carte funciara,se va prezenta la biroul notarului public sau la oricare organ competent,va depune actele solicitate,va face declaratiile necesare,va semna pentru mine oriunde trebuinta o va cere.
Pentru indelinirea prezentului mandat mandatarul meu se putea adesa oricaror organe si insitutii de stat sau local unde va putea depune si ridica orice acte,va completa declaratiile necesate si va semna in numele meu si pentru mine oriunde trebuinta o va cere.
Mandatarul meu imi va putea sustine interesele in fata oricaror organe de stat,fata de persoane particulare,precum si in fata instantelor judecaresti....
Mandatarul meu este imputernicit,de asemea ,sa faca orice declaratii in leg cu situatia juridica a imobilului identificat mai sus si in legatura cu persoana mea,dar numai in vederea indeplinirii acestui mandat,va putea obtine si depunde de oriunde si oriunde orice acte ar mai fi necesare si va putea sa semneze oriunde trebuinta o va cere
poza procura
[URL=[ link extern ] ]
link [ link extern ] /
In regula . Acum va raspund punctual fiind in deplina cunostiinta de cauza!
Puteti incheia un contract de inchiriere pe o suma modica (100 ron) cu persoana careia vreti sa ii faceti viza de flotant. In baza acelui contract de onchiriere persoana merge la Evidenta Populatiei si isi face mutatia la adresa imobilului.
SUCCES!
=D>

Alte discuții în legătură

Am procură de reprezentare a unor moștenitori și nu o pot folosi fără anumite acte în original solicitate de diverse instituții. ce valoare are certificatul de moștenitor? vexxxler vexxxler Dupa dezbaterea succesiunii testamentare parintii mei au primit un certificat de mostenitor, cu masa succesorala mentionata explicit si mentiunile - straini de ... (vezi toată discuția)
Procura speciala reprezentare dosar civil uzucapiunea Natalia22 Natalia22 Buna ziua, Am fost imputernicita intr-un proces de uzucapiunea de catre mama mea si as dori sa stiu daca se poate face actele de carte funciare pe numele ... (vezi toată discuția)
Procura de mandatar BOGDAN EUGEN BOGDAN EUGEN Salutare, procura de mandatar este valabila pana in momentul revocari acesteia,iar mandatarul poate interzice proprietarulul de drept sa faca anumite servici ... (vezi toată discuția)