Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, propunere de cedare drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, propunere de cedare drepturi

Buna ziua! Numele meu este Flaviu si am nevoie de consiliere juridica!
Bunica mea a avut 3 copii: tatal meu, matusa mea si pe unchiul meu.
Tatal meu a murit, apoi au murit si bunica mea si unchiul meu. Acum matusa mea vrea sa mergem la notar pentru a semna niste hartii pentru ca tot ce a ramas dupa bunica si unchiul meu, sa treaca pe numele ei, spunand ca este mai bine ca totul sa fie pe numele ei si cand va vinde casa si terenul, ne va da si noua partea noastra! (desi dupa aceasta idee ar exista si varianta ca totul sa fie pe numele nostru si sa-i dam jumatate din suma dupa ce vindem :D ) Ce ma sfatuiti sa fac?!
Unchiul meu era persoana cu handicap. Matusa se ingrijea de el si lua toata pensia lui. Dupa moartea lui, a putut ridica o pensie de pe numele lui, fara acordul nostru?!
Va multumesc!
Flaviu81, utilizator
Matusa nu are niciun drept sa va solicite asa ceva.
Nu semnati nimic in favoarea ei si solicitati cota parte ce va revine din partea tatalui.
Nu avea de ce sa beneficieze de pensie dupa fratele cu hsndicap, doar copiii acestuia, daca a avut, ar fi beneficiat de pensie dupa decesul tatalui lor si numai in cazul in care ar fi fost minori.
Spuneti-i matusii ca mai bine sa se imparta masa succesorala conform legii.
cyan, moderator
Ma refeream la faptul ca daca iti moare cineva din familie, ai dreptul sa ridici o ultima pensie, pe langa ajutorul de inmormantare! Nu ma refeream la pensia de urmas, cred ca nu m-am exprimat bine! :(
Bunica a murit anul trecut si unchiul in acest an! Unchiul nu avea copii. Poate a reusit sa ridice ajutorul de la amandoi fara sa se consulte cu noi, desi nu aveam si nu avem nicio pretentie in acest aspect!
Flaviu81, utilizator
fara sa se consulte cu noi

Care voi ?
Ajutorul de deces, il ia cine face dovada ca l-a inmormantat.
Dezbateti succesiunea in ordinea deceselor si dobanditi-va mostenirea legala.