Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita jumatate de imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita jumatate de imobil

mi se opreste din salariu banii ptr banca de .3 ani..am primit executare silita pe imobil cu pretextul ca suma de 420 lei este mica si vor o suma de 750 de lei daca nu imi iau partea mea de casa..fiind doi proprietari pe casa cu 2 nume diferite..cand am facut imprumutul nu aveam casa nu am facut credit ipotecar si nici nu am girat cu vreun imobil..ma intereeaza poate banca sa mi ia jumatate de casa cum au cerut ei atata timp cat eu le platesc lunar...va multumesc:O
Daca datoria depaseste 10mii de lei, executarea poate fi si imobiliara. daca dvs detineti in proprietate o cota parte dintr-un imobil, poate executa aceasta cota. Daca coproprietatea e in devalmasie ( sunteti soti), executarea poate avea loc numai dupa un partaj.
Sub plafonul de 10 000 lei nu va poate executa pe casa.
Ar fi bine sa precizați suma datorata și dobânzile.