Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Pensia de invaliditate de gr3 se transforma automat in pensie de vechime cu 5 ani inainte de varsta de pensionare .
Pot sa fiu asigurat intr-un alt sistem de pensii (UE) si sa lucrez ,fara a pierde dreptul de pensie in Romania ?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

2. Asadar daca ati realizat stagiul complet de cotizare pana la data pensionarii de invaliditate nu vati mai mfi supus revizuirii medicale din momentul in care mai aveti 5 ani pana la varsta standard de pensionare.

3. Trecerea la pensie pentru limita de varsta se va face, din oficiu, cand indepliniti varsta standard de pensionare.

4. Puteti sa va asigurati, prin plata contributiei in baza unui contract de asigurare sociala, pentru a va completa venitul asigurat.