avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Pensia de invaliditate de gr3 se transforma automat in pensie de vechime cu 5 ani inainte de varsta de pensionare .
Pot sa fiu asigurat intr-un alt sistem de pensii (UE) si sa lucrez ,fara a pierde dreptul de pensie in Romania ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:18, 3 Aprilie 2016
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
...

2. Asadar daca ati realizat stagiul complet de cotizare pana la data pensionarii de invaliditate nu vati mai mfi supus revizuirii medicale din momentul in care mai aveti 5 ani pana la varsta standard de pensionare.

3. Trecerea la pensie pentru limita de varsta se va face, din oficiu, cand indepliniti varsta standard de pensionare.

4. Puteti sa va asigurati, prin plata contributiei in baza unui contract de asigurare sociala, pentru a va completa venitul asigurat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensie de limita de varsta mariaindre mariaindre Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca sotul meu in virsta de 61 ani(25.01.1954) in prezent in pensie de boala are posibilitatea de a beneficia de nerevizuire la ... (vezi toată discuția)
Varsta standard comisia de expertiza medicala paizsmaria paizsmaria Buna ziua Va rog sa ma ajutati,pana la ce varsta trebuie sa se prezinte la comisia de experiza medicala la pensia de boala? (vezi toată discuția)
Revizie dosar pensionare medicala Amitrica Amitrica Am varsta de 61 de ani, sunt pensionat medical cu grad 2, si, sunt chemat pentru revizia medicala anuala. E corect ? Eu stiam ca, cei care au mai putin de ... (vezi toată discuția)