Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... intrebari - cuprins dosar contestatie, taxa timbru, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

intrebari - cuprins dosar contestatie, taxa timbru, permis

Buna seara,
1.Daca fac o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal trebuie sa specific in contestatie ca vreau sa fiu judecat in lipsa ? (daca nu doresc sa ma prezint la proces)
2.Ce trebuie sa contina dosarul impotriva unui proces verbal de contraventie? ( eu stiu de : copie dovada circulatie,copie proces verbal, copie plangere, copie buletin ? , cate copii din fiecare? )
3.Daca platesc taxa de timbru in contul judecatoriei .. cum procedez? atasez chitanta la dosar cand il trimit prin posta? (avand in vedere ca doresc sa il trimit prin posta) .. sau ?
4.Dosarul cu acte il trimit cu confirmare de primire?
5.De unde ridic permisul dupa ce primesc certificatul de grefa? De la sediul politiei in localitatea unde mi-a fost retinut permisul? sau de la sediul politiei in localitatea unde domiciliez?

Cam atatea nelamuriri am deocamdata :sorry:

Va multumesc anticipat !!:)
kiddilau, utilizator
Buna seara,
1. Puteti solicita judecarea cauzei si in lipsa dvs., conform art. 242 alin. (2) Cod procedura civila, daca singurele probe pe care le aveti de propus sunt inscrisurile. Daca se propun si se administreaza si alte probe este bine sa fiti prezent.
Daca nu vreti sa va prezentati, solicitati judecata in lipsa. Chiar daca ati solicitat judecata cauzei si in lipsa dvs., nimeni si nimic nu va impiedica sa va prezentati la termene.

2. Actele pe care le-ati enumerat sunt inscrisurile pe care le anexati plangerii contraventionale, in dublu exemplar, unul pentru instanta si unul pentru comunicare partii potrivnice.

3. Plangerea contraventionala este scutita de plata taxei judiciare de timbru si a timbrului judiciar.

4. Cel mai bine ar fi sa depuneti plangerea personal la instanta. Desigur, puteti apela si la posta.

5. La acest punct va vor raspunde colegii mei. Succes! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Da, invederati instanta ca solicitati si judecarea in lipsa, potrivit art.242 alineat final, cod pr. civila;
2.plangerea, copie dupa pr. verbal, daca vreti, si copie dupa buletin, in doua exemplare, unul pentru instanta si celalalt pentru a fi comunicat politiei;
3.Plangerea e scutita de taxa de timbru si timbru judiciar si pentru obtinerea unui certificat de grefa , pentru achitarea taxei de timbru de 1 leu, consultati site-ul www.just.ro, intrati pe portalul instantelor de judecata unde veti gasi nr. de cont al judecatoriei unde va veti judeca ; certificatul de grefa nu se trimite de regula, prin posta, va trebui sa delegati pe cineva sa vi-l ridice;
4. E bine sa trimiteti plangerea insotita de copiile enuntate prin posta, cu confirmare de primire;
5. Da, de unde v-a fost retinut.
Buna dimineata !
1.art.242(2) Cod.pr.civ.
2.cererea catre instanta pt.contestatie proces verbal de contraventie,procesul verbal de contraventie,dovada de circulatie,carte de identitate-toate acestea in xerox si in doua exemplare cate unul pentru fiecare parte.
3.taxa de timbru se plateste catre administratia locala impozite si taxe locale acolo unde depuneti si contestatia procesului verbal la instanta pe care o atasati la odata cu celelalte enumerate mai sus si le trimiteti cu recomandata de primire la instanta.
4.am raspuns
5.mai intai intrebati la pol. unde a fost ridicat cu toate ca ei sunt obligati sa-l trimita la pol.localitatii unde aveti domiciliul dv.cred ca in 15 zile de la ridicare dar de obicei dureza mai mult .
BAFTA !
kiddilau a scris:

Buna seara,
1.Daca fac o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal trebuie sa specific in contestatie ca vreau sa fiu judecat in lipsa ? (daca nu doresc sa ma prezint la proces)
2.Ce trebuie sa contina dosarul impotriva unui proces verbal de contraventie? ( eu stiu de : copie dovada circulatie,copie proces verbal, copie plangere, copie buletin ? , cate copii din fiecare? )
3.Daca platesc taxa de timbru in contul judecatoriei .. cum procedez? atasez chitanta la dosar cand il trimit prin posta? (avand in vedere ca doresc sa il trimit prin posta) .. sau ?
4.Dosarul cu acte il trimit cu confirmare de primire?
5.De unde ridic permisul dupa ce primesc certificatul de grefa? De la sediul politiei in localitatea unde mi-a fost retinut permisul? sau de la sediul politiei in localitatea unde domiciliez?

Cam atatea nelamuriri am deocamdata :sorry:

Va multumesc anticipat !!:)

Parerea mea este sa va prezentati in instanta pentru a va sustine si apoi,a va dovedi cu probe(acte,martori) contestatia.Este un mai bun control asupra solutionarii plangerii,asupra desfasurarii dezabterilor si adiministrarii probatoriilor.Mai ales daca veti aministra proba testimoniala(cu martori) ar fi bine sa fiti prezenta pentru a evidentia situatiile de fapt,pentru a i le comunica celui care va apara pentru a formula intrebarile ce le mai bune.Daca nu puteti totusi,cel mai bine ar fi sa va amgajati un avocat care sa va sustina interesele in mod profesionist.
Orice acte se trimit instantei prin posta cu confirmare de primire(A.R.)
Deci.. poate eu sunt mai batut in cap si nu mai inteleg nimic. Am vb. cu o avocata si mi-a scris asa: "In privinta certificatului de grefa te sfatuiesc sa contactezi telefonic arhiva si sa le explici ca vii din alta localitate. Eventual poti plati taxa de timbru in contul indicat pe portalul instantelor [ link extern ] ."
Acum ce fac? trebuie platita taxa de timbru sau nu trebuie?

Plec joi la judecatoria Pitesti si nu vreau sa ma trezesc cu vreo surpriza pe acolo ca n-am platit nu stiu ce.. sau sa merg sa cumpar nu stiu ce timbre .. pentru ca nu cunosc orasul :) .. si programul lor este doar Joia de la 10 la 12.. timp in care vreau sa rezolv problema.
In concluzie.. Eu merg joi acolo cu toate copiile mentionate mai sus.. si primesc certificatul de grefa? nimic mai simplu ?:D fara alte taxe timbre ciocolati :))

Va multumesc!

kiddilau, utilizator