avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile lucrate in week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile lucrate in week-end

Buna ziua,
In situatia in care un salariat a lucrat in zilele de week-end, dar a avut liber 2 zile in cursul saptamanii, este obligatoriu a i se acorda sporul de week-end si a se adauga in Revisal, acest spor nefiind un spor permanent, el fiind trecut doar in Regulamentul Intern?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:50, 4 Aprilie 2016
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.


Prin urmare, va beneficia si de un spor la salariu pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.

Insa, legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al acestui spor.
Acest spor trebuie transmis in Revisal?
Mentionez ca nu l-am inclus in contractul individual de munca, ci numai in Regulamentul Intern. Contract colectiv de munca nu exista.
Nu trebuie transmis in REVISAL, daca nu este prevazut in c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrul in ture Vali12 Vali12 Buna ziua, Lucrez in ture de 8 ore/zi, timp de 5 zile/saptamana, imi fac norma de 40 de ore/saptamana, mi se acordul repausul saptamanal de 48 de ore, care ... (vezi toată discuția)
Nelamurire despre plata zilelor de week-end traian5566 traian5566 Care sunt conditiile in care sambata si duminica se plateste dublu? Lucrez la un liceu special, am un program de 12/24 si de mai bine de 20 de ani nu se mai ... (vezi toată discuția)
Plata orelor suplimentare. dorinbucin dorinbucin Daca lucrez in ture. Adica 12 ore cu 48 ore,adica o zi cu o zi ca in popor nu pot beneficia de plata dubla sambata si duminica,plus 12 ore libere pt o zi in ... (vezi toată discuția)