Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile lucrate in week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile lucrate in week-end

Buna ziua,
In situatia in care un salariat a lucrat in zilele de week-end, dar a avut liber 2 zile in cursul saptamanii, este obligatoriu a i se acorda sporul de week-end si a se adauga in Revisal, acest spor nefiind un spor permanent, el fiind trecut doar in Regulamentul Intern?
Va multumesc!
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Prin urmare, va beneficia si de un spor la salariu pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.

Insa, legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al acestui spor.
Acest spor trebuie transmis in Revisal?
Mentionez ca nu l-am inclus in contractul individual de munca, ci numai in Regulamentul Intern. Contract colectiv de munca nu exista.
Nu trebuie transmis in REVISAL, daca nu este prevazut in c.i.m.