Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apa dintre 2 proprietati este publica sau privata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apa dintre 2 proprietati este publica sau privata

Buna ziua,

intrebarea mea este daca se poate pescui legal (avand permis pt pescuit) pe un canal (apa) cu o lungime de vreo 200m, dintre 2 proprietati (ingradite fiecare), langa Dunare (bratul Sf. Gheorghe) fara a incalca vreo proprietate sau vreun drept?

Cu alte cuvinte, canalul este public sau nu?

Va multumesc!
-Ar trebui sa va adresati unei institutii publice care administreaza domeniul public din zona respectiva sau autoritarii care va emis permisul de pescuit.
-"canalul"/ locul / terenul este domeniu public daca si numai daca este inscris in inventarul domeniului public al unei localitati/ al judetului sau al statului. nu are legatura cu faptul ca terenurile invecinate sunt ingradite.
-pe pagina oficiala a ANCPI : [ link extern ] ....
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Multumesc pentru raspuns!
imi cer scuze pentru "moderarea" automata a raspunsului meu continuarea este:
[ link extern ]

este un "googlemap-romanesc " unde sunt "publicate " proprietatile pe care s-au facut operatiuni de cadastru si publicitate imobiliara " daca gasiti canalul "cu pricina " hasurat galben veti putea vedea nr de CF si la OCPI este public si proprietarul (Oficiul de cadastru si PUPLICITATE imobiliara) , puteti vedea si limitele vecinilor de pe mal
Alin Popescu, administrator