Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Construire cimitir ilegal
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Construire cimitir ilegal

Ce ar trebui sa fac daca in apropierea casei mele se incepe construirea unui cimitir,fara sa se respecte distanta minima admisa intre gardul cimitirului si casele invecinate?
Puteti sesiza in scris, cu nr. de inregistrare/ data, primaria, prefectura, Directia judeteana de sanatate publica, Agentia teritoriala de mediu.
Informatii suplimentare legate de discutia deschisa de dvs. gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc pentru sfaturi, voi proceda intocmai.Mai putin la primarie, unde sustin ca ei vor face cimitir indiferent de lege si nu vor sa puna la dispozitia locuitorilor nici un document.
Pentru lipsa de transparenta (in speta, nu pune la dispozitia celor interesati autorizatiile cerute de lege), primaria poate fi actionata in instanta de contencios administrativ conform prevederilor Legii nr. 554/ 2004, daca nu raspunde in 30 de zile de la sesizarile scrise primite de la localnici, sesizari facute conform prevederilor OG nr. 27/ 2002, art.8 aprobata prin Legea nr. 233/ 2004, privind petitiile.