Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza contabila

Buna ziua. Daca in cazul unei expertize contabile una din parti refuza sa trimita actele necesare expertizarii ce se poate intampla?
Am citit si am inteles ca expertul se poate deplasa la prin citare la una din parti pentru a ridica acte sau pentru a cerceta . Daca , fiind al 2 lea termen la care experta spune ca banca nu i-a trimis ce acerut , pot cere renuntarea la expertiza ? si pe ce motive pentru a nu pierde banii da-ti exeprtului ? Multumesc.
Presupun ca va referiti la o expertiza judiciara.
Expertul va informa in scris instanta de judecata ca partea respectiva in proces refuza sa puna la dispozitie documentele solicitate. Instanta ii va pune in vedere partii respective in proces sa depuna documentele la dosarul cauzei si dupa caz, va aplica amenda judiciara partii in proces.
Instanta de judecata poate hotari, dupa mai multe amanri, decaderea din proba cu expertiza a partii care refuza sa puna la dispozitia expertului documentele solicitate, caz in care se va lua in considerare punctul de vedere al celeilalte parti in proces.
Expertul a demarat activitatile pentru expertiza si pentru ceea ce a lucrat trebuie platit.
Instanta va analiza cererea dvs. de renuntare la expertiza (este bine sa depuneti documente care sa va sustina punctul de vedere, legat de obiectivele fixate pentru expertiza) si va aprecia necesitatea efectuarii expertizei.
Multumesc de raspuns. Este deja al 3 lea termen la care expertul nu depune expertiza iar acum nici macar nu mai motiveaza de ce nu o depune . personal mi-a zis ca a mai cerut niste acte precizatoare si le-a primit tarziu de la banca.