Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj....Care pot fi consecintele?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj....Care pot fi consecintele?

Buna ziua, intr-un dosar de partaj, s-au desemnat doi experti care sa evalueze bunurile comune aflate la domiciliul actual al cele doua parti( de mentionat ca niciuna din parti nu este proprietarul imobilului unde se vor face expertizele )
Ce se intampla daca :
1. una din parti refuza sa se prezinte la expertiza la domiciliul celeilalte parti?
2.una din parti refuza sa permita accesul celeilalte parti in domiciliul actual ?( implicit si proprietarul imobilului refuza acesul celeilalte parti)
Care pot fi consecintele?
1. nu este obligatorie prezenta,
2. invederati instantei, ca partea respectiva nu permite accesul celeilalte parti...aici este esential sa intre expertul ...
expertul desemnat procedeaza la efectuarea expertizei bunurilor .
prezenta partilor procesuale la data efectuarii expertizei nu este obligatorie.
anniela a scris:

Buna ziua, intr-un dosar de partaj, s-au desemnat doi experti care sa evalueze bunurile comune aflate la domiciliul actual al cele doua parti( de mentionat ca niciuna din parti nu este proprietarul imobilului unde se vor face expertizele )
Ce se intampla daca :
1. una din parti refuza sa se prezinte la expertiza la domiciliul celeilalte parti?
2.una din parti refuza sa permita accesul celeilalte parti in domiciliul actual ?( implicit si proprietarul imobilului refuza acesul celeilalte parti)
Care pot fi consecintele?

Buna ziua,

In primul rand nu cred ca instanta a desemnat doi experti pentru evaluare.
Ori a desemnat unul (expertul desemnat) si partilor li s-a ingaduit cate un expert parte (consilier) ori instanta a numit trei experti.
Daca una dintre parti refuza (nu se prezinta) la lucrarile expertizei si/sau cealalta parte nu permite accesul Expertului desemnat in locul unde se afla obiectivul expertizei, acesta incheie un Proces-verbal de constatare a starii de fapt si-l depune instantei.
Aceasta, in functie de pozitia partii respective in proces, instanta poate dispune:
- decaderea din proba a partii in culpa;
- obligarea partii in culpa, sub sanctiunea amenzii judiciare, de a permite accesul.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV