avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza judiciara - partaj bunuri comune - ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza judiciara - partaj bunuri comune - consecinte?

Buna ziua, in cadrul unui dosar civil de partaj s-au desemnat doi experti pentru evaluarea bunurilor comune.
Ce se intampla daca:
1. una din parti refuza sa participe la aceasta expertiza in locuinta celeilalte parti?(unde se afla bunuri partajabile )
2. una din parti refuza sa permita acesul celeilalte parti in domiciliul propriu ? ?(unde se afla bunuri partajabile )
Care sunt consecintele ?
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 05:06, 18 Septembrie 2009
anniela a scris:

Buna ziua, in cadrul unui dosar civil de partaj s-au desemnat doi experti pentru evaluarea bunurilor comune.
Ce se intampla daca:
1. una din parti refuza sa participe la aceasta expertiza in locuinta celeilalte parti?(unde se afla bunuri partajabile )
2. una din parti refuza sa permita acesul celeilalte parti in domiciliul propriu ? ?(unde se afla bunuri partajabile )
Care sunt consecintele ?


Buna ziua,

In primul rand nu cred ca instanta a desemnat doi experti pentru evaluare.
Ori a desemnat unul (expertul desemnat) si partilor li s-a ingaduit cate un expert parte (consilier) ori instanta a numit trei experti.
Daca una dintre parti refuza (nu se prezinta) la lucrarile expertizei si/sau cealalta parte nu permite accesul Expertului desemnat in locul unde se afla obiectivul expertizei, acesta incheie un Proces-verbal de constatare a starii de fapt si-l depune instantei.
Aceasta, in functie de pozitia partii respective in proces, instanta poate dispune:
- decaderea din proba a partii in culpa;
- obligarea partii in culpa, sub sanctiunea amenzii judiciare, de a permite accesul.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
In mod cert nu am fost destul de explicita :
1. eu, ca parte in proces, refuz sa ma prezint la domiciliul celeilalte parti in timpul exectuarii expertizei;
2.tot eu, ca parte in proces, refuz sa permit accesul celeilalte parti, in domicilul actual (care nu este proprietatea mea si al carui proprietar refuza la randul lui accesul celeilalte parti ) , dar permit accesul expertilor.
In aceste doua cazuri,care pot fi repercursiunile?
Potrivit art.108/1 pct.2 lit h C.p.c impiedicarea in orice mod a exercitarii, in legatura cu procesul, a atributiior ce revin judecatorilor, expertilor desemnati in cauza ..... se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 30 de lei la 500 lei.
Asta este valabil in cazul celui care refuza sa permita accesul.
Cel care refuza sa participe nu are de ce sa fie sanctionat. Participarea la expertiza este un drept de care poti sa uzezi sau nu.
Atata vreme cat expertul face dovada ca l-a citat legal expertiza poate continua cu/fara participarea partii legal citate.
Ultima modificare: Joi, 10 Septembrie 2009
danpope10, utilizator
anniela a scris:

In mod cert nu am fost destul de explicita :
1. eu, ca parte in proces, refuz sa ma prezint la domiciliul celeilalte parti in timpul exectuarii expertizei;
2.tot eu, ca parte in proces, refuz sa permit accesul celeilalte parti, in domicilul actual (care nu este proprietatea mea si al carui proprietar refuza la randul lui accesul celeilalte parti ) , dar permit accesul expertilor.
In aceste doua cazuri,care pot fi repercursiunile?


Buna ziua,
Precizati va rog pozitia Dvs. in proces (parat, reclamant) si cine anume a solicitat proba cu expertiza judiciara, ingaduita de instanta.
Prezenta Dvs. personala la lucrarile expertizei nu este obligatorie (daca doriti, puteti sau nu sa aveti un expert-parte care sa participe), cu conditia ca lipsa Dvs. sa nu impiedice Expertul desemnat sa inspecteze obiectivul expertizei judiciare.
In rest, ramane valabil raspunsul meu, aratat anterior.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
Ultima modificare: Joi, 10 Septembrie 2009
legalmgm, utilizator
Ambele parti au calitate de reclamat - parat si respectiv parat - reclamat (partea adversa a demarat procesul de partaj si eu am facut cerere reconventionala, admisa de instanta )
Dupa ce a fost data "incheierea de admitere in principiu " de catre instanta, aceasta a hotarat sa desemneze doi experti ( un expert evaluator si un expert constructor ) pentru a evalua bunurile comune ,a calcula cota parte ce-i revine fiecaruia si a forma loturile.
Am inteles ca daca nu ma prezint in domiciliul actual al partii adverse in momentul efectuarii expertizei, nu se intampla nimic.
Nu am inteles insa, ce se poate intampla daca nu permit accesul partii adverse in domiciliul meu actual ? Inca o data mentionez, EXPERTII DESEMNATI au cale libera in a-si efectua expertiza.

Alte discuții în legătură

Partaj....care pot fi consecintele? anniela anniela Buna ziua, intr-un dosar de partaj, s-au desemnat doi experti care sa evalueze bunurile comune aflate la domiciliul actual al cele doua parti( de mentionat ca ... (vezi toată discuția)
Accesul uneia dintre parti pe proprietatea celeilalte, pentru expertiza tehnica Artigas Artigas Buna ziua, Intrebarea mea este urmatoarea:Am calitatea de parat intr-un dosar(pretentii),in care vecinul de la etajul inferior sustine ca anumite infiltrari ... (vezi toată discuția)
Ce rol joaca avocatul in desfasurarea unei expertize? anniela anniela Buna ziua! Intr-un proces civil sunt desemnati doi exprti (evaluator si constructor) care se prezinta la parti sa evalueze si expertizeze acekle bunuri. Am ... (vezi toată discuția)