Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Montarea camerelor de supraveghere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Montarea camerelor de supraveghere

Buna ziua,
Locuiesc intr-o curte comuna cu trei case si unul din vecini isi instaleaza singur camere de supraveghere, fara a avea acordul nostru, la locuinta personala dar acestea vor capta si imagini din curtea comuna.
As vrea sa stiu ce lege si ce articol este incalcat de acesta?
Multumesc.
instalarea sistemelor de supraveghere este guvernata de mai multe dispozitii legale si poate fi realizate numai de catre operatori economici acreditati de catre IGPR si SRI
Legislatia care guverneaza instalarea sistemelor de supraveghere
-Decizia nr.52/2012 a Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, decizie care a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 389 din 11.06.2012.
-Legea nr.333/2003 si actualizarile ei prin :
-Legea 40/2010 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 153/2010
-Legea 9/2007 - pentru modificarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 30/2007
-OUG 16/2005 - pentru modificarea lit. h) a art. 17 din Legea nr. 182/2002 privind protectia informatiilor clasificate si pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2002 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 205/2005
-NORMELE METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor
[ link extern ] )
-L nr 677/2001
ynocenta, userul vrea sa stie daca cel care si-a montat camere de supraveghere trebuia sa ceara acordul si dumnealui. Probabil ca userului y se pare ca vecinul il urmareste pe el cand pleaca si cand vine acasa, precum si ce face in curte, astfel rezulta ca nu mai are intimitate pentru ca se simte urmarit pt ca e vorba de filmarea unei curti comune.

Cu alte cuvinte, userul ar dori ca el sa nu mai fie supravegheat, iar daca cel care si-a montat camere de supraveghere vrea sa aiba siguranta, acesta sa isi monteze camera doar in dreptul spatiului de locuitnta nu si a curtei comune cu userul.
_Alin_, utilizator
_Alin_ a scris:

ynocenta, userul vrea sa stie daca cel care si-a montat camere de supraveghere trebuia sa ceara acordul si dumnealui.

Pana la solicitarea acordului care este obligatoriu,am inteles sa postez legile care guverneaza instalarea sistemelor de supraveghere ,avand in vedere precizarea
unul din vecini isi instaleaza singur camere de supraveghere,

Conform dispozitiilor legale precizate instalarea sistemelor de supraveghere nu poate fi executata de cat de catre operatori economici acreditati
Eventuala reclamatie impotriva aceluia care a montat singur camerele de supraveghere,
poate genera aplicarea de amenda si dezafectarea instalatiei
ynocentta a scris:

Pana la solicitarea acordului care este obligatoriu,am inteles sa postez legile care guverneaza instalarea sistemelor de supraveghere ,avand in vedere precizarea
unul din vecini isi instaleaza singur camere de supraveghere,

Conform dispozitiilor legale precizate instalarea sistemelor de supraveghere nu poate fi executata de cat de catre operatori economici acreditati
Eventuala reclamatie impotriva aceluia care a montat singur camerele de supraveghere,
poate genera aplicarea de amenda si dezafectarea instalatiei

===============================================================
Dragă ynocentta, tu crezi ca daca cel care isi instaleaza singur camere de supraveghere stie cum sa monteze, care este problema? Trebuie obligatoriu ca fiecare persoana care vrea sa aiba camere de supraveghere sa angajeze operatori calificati si acreditati pt montarea camerelor de supraveghere?
Pai in acest fel, nu am dreptul sa mai fac nimic in propria casa chiar daca ma pricep, ca deh, trebuie operatori calificati, nu?
Asa nu trebuie sa tai lemne cu drujba mea, ca nu am calificare de taietor de lemne, nu pot sa imi fac un acoperis la un garaj pt ca nu am calificare de dulgher, nu pot sa imi fac mancare in casa mea ptr ca nu am diploma de calificare ca bucatar, nici sa sap, sa cultiv in gradina pomi fructiferi sau legume pt ca nu am calificare de agricultor?

Deci in opinia ta trebuie toate facute doar cu dovada de calificare !!!
_Alin_, utilizator
_Alin_ a scris:

Pai in acest fel, nu am dreptul sa mai fac nimic in propria casa chiar daca ma pricep, ca deh, trebuie operatori calificati, nu?

Daca urmareati cu atentie subiectul supus discutiei ati fi constatat ca nu este vorba despre propria casa ci vizeaza
intr-o curte comuna cu trei case si unul din vecini isi instaleaza singur camere de supraveghere, fara a avea acordul nostru,

Sunt situatii distincte cel precizat de catre initoatorul topicului si cel discutat de dv
Parcurgeti cu atentie dispozitiile care guverneaza instalarea si functionarea sistemelor de supraveghere ,caracterul datelor stocate de sistemele de supraveghere ,accesul si dreptul de utilizare a datelor stocate si conditiile necesare pentru instalare in cazul partilor comune cand este obligatoriu acordul tuturor proprietarilor