Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Nedeclarare cladire si teren dupa cumparare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Nedeclarare cladire si teren dupa cumparare

problema mea este urmatoarea: am cumparat un imobil impreuna cu un teren arabil situat in spatele casei mentionate mai sus,eu mandatand pe cineva sa-mi faca actele,nu prea am avut timp sa citesc contractul notarial si nu am stiut ca trebuia declarat la primarie(fisc) in 30 de zile. au trecut deja vreo 9 ani de atunci, ce se poate intampla daca ma duc sa declar acum....?mentionez ca fostul proprietar este veteran scutit de plata impozitelor. va multumesc.!
Impozitu-i platit pentru toti acesti ani?
Pentru depunerea cu întârziere a declarației veți fi sancționat cu amendă(de la 70 lei la 279)
potrivit art 493, alin 3, cod fiscal:
[ link extern ]
(2) Constituie contravenții următoarele fapte, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să fie considerate, potrivit legii, infracțiuni:
a) depunerea peste termen a declarațiilor de impunere prevăzute la art. 461 alin. (2), (6), (7), alin. (10) lit. c), alin. (12) și (13), art. 466 alin. (2), (5), alin. (7) lit. c), alin. (9) și (10), art. 471 alin. (2), (4), (5) și alin. (6) lit. b) și c), art. 474 alin. (7) lit. c), alin. (11), art. 478 alin. (5) și art. 483 alin. (2);
b) nedepunerea declarațiilor de impunere prevăzute la art. 461 alin. (2), (6), (7), alin. (10) lit. c), alin. (12) și (13), art. 466 alin. (2), (5) și alin. (7) lit. c), alin. (9) și (10), art. 471 alin. (2), (4), (5) și alin. (6) lit. b) și c), art. 474 alin. (7) lit. c), alin. (11), art. 478 alin. (5) și art. 483 alin. (2).
(3) Contravenția prevăzută la alin. (2) lit. a) se sancționează cu amendă de la 70 lei la 279 lei, iar cele de la alin. (2) lit. b) cu amendă de la 279 lei la 696 lei.
va multumesc foarte mult pentru raspuns.!nu s-a platit impozit pana acum,pentru ca fostul proprietar este veteran si este scutit de orice impozit.!actele sunt intocmite cu drept uzufruct, As putea sa va mai intreb un singur lucru.? daca eu o sa declar acum actul acesta de vanzare cumparare,n-o sa fiu pus in situatia de a plati impozitul tot ,de la data intocmirii actului.?
mike_mihai a scris:
daca eu o sa declar acum actul acesta de vanzare cumparare,n-o sa fiu pus in situatia de a plati impozitul tot ,de la data intocmirii actului.?

Nu veti plati impozit de la data intocmirii actului de vanzare, ci doar amenda (modica) si impozitul plus accesorii (adica majorari de intarziere) pentru ultimii 5 ani.
am inteles. va multumesc,o zi buna!