Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit imobil dobandit prin dezbatere succesiune in ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit imobil dobandit prin dezbatere succesiune in 2010

Buna ziua. Am dobandit impreuna cu o alta ruda, prin dezbaterea succesiunii in 2010, un imobil destinat strict rezidentei, aflat in Bucuresti, in zona A de fiscalizare a sectorului 2. Din motive care nu au tinut de mine, acest imobil nu a fost declarat, el figurand inca pe numele defunctului. As vrea sa ma lamuriti la ce anume sa ma astept din punct de vedere legal acum cand vreau sa inregistrez acest imobil. Mai exact, as vrea sa stiu daca amenda pentru nedeclarare este obligatorie sau exista si varianta unui avertisment/alta metoda prin care sa nu se aplice amenda, care ar fi valoarea acestuia in eventualitatea in care este obligatorie, care sunt si cum se calculeaza penalitatile si care este algoritmul calculului impozitului datorat pentru cladire, intrucat am o mare strangere de inima in privinta valorii la care se va ridica el, atat datorita intervalului care a trecut de la intrarea in posesie, cat si datorita pozitionarii imobilului..Mentionez ca este vorba strict despre persoane fizice, iar imobilul are peste 100 de ani vechime, fiind parte a unei curti comune cu mai multe imobile. Va multumesc mult pentru orice fel de informatii!
andreearamona85, utilizator
Dvs aveați obligația ca în termen de 30 zile de la eliberarea certificatului de moștenitor să mergeți la direcția de impozite și taxe locale a sectorului 2 să depuneți declarație(conform art 461, alin 2 din codul fiscal).
Pentru declararea cu întârziere sancțiunea este amendă cuprinsă intre 70 lei și 279 lei.
Cod fiscal, art 493, alin 3:
[ link extern ]
(2) Constituie contravenții următoarele fapte, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să fie considerate, potrivit legii, infracțiuni:
a) depunerea peste termen a declarațiilor de impunere prevăzute la art. 461 alin. (2), (6), (7), alin. (10) lit. c), alin. (12) și (13), art. 466 alin. (2), (5), alin. (7) lit. c), alin. (9) și (10), art. 471 alin. (2), (4), (5) și alin. (6) lit. b) și c), art. 474 alin. (7) lit. c), alin. (11), art. 478 alin. (5) și art. 483 alin. (2);
(3) Contravenția prevăzută la alin. (2) lit. a) se sancționează cu amendă de la 70 lei la 279 lei, iar cele de la alin. (2) lit. b) cu amendă de la 279 lei la 696 lei.

Veți avea de plată impozitul calculat pe ultimii 5 ani și majorări de întârziere.

Impozitul se calculează
-pentru anii 2011-2015 potrivit art 251cod fiscal valabil până da 31.12.2015(legea 571/2003):
[ link extern ]
-pentru anul 2016 potrivit art 457, cod fiscal(legea 227/2015):
[ link extern ]

Valoarea impozabilă a cladirii va fi redusă cu
-20% pe perioada 2011-2015 (art 251, alin 7 din legea 571/2003)
-50% pe anul 2016 (art 457, alin 8 din legea 227/2015)

Majorările de întârziere se calculează potrivit codului de procedură fiscală
-până la 31.12.2015 conform art 124^1, alin 2 din vechiul cod de procedură fiscală
[ link extern ]
-incepand cu 01.01.2016 conform art 183, alin 2 din noul cod de procedură fiscală
[ link extern ]

Consultați și site-ul direcției de impozite și taxe locale:
[ link extern ]