Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... SA in faliment
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

SA in faliment

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la problema asta.
O cladire care este societate SA are mai multe contracte de chirie, spatii date in chirie la persoane juridice, in cazul nostru un restaurant. Acuma societatea Sa intra in faliment, ce se va intampla cu spatiile date in chirie? Au dreptul de a ne da afara sau de a suspenda contractul de chirie?
Multumesc.
daca societatea a intrat in faliment, lichidatorul desemnat va rezilia contractele de inchiriere pentru ca dumnealui va trebui sa valorifice (vanda) toate bunurile aflate in patrimoniul societatii.
De mentionat ca exista o deosebire intre faliment si insolventa, iar raspunsul a fost dat avand in vedere falimentul
Multumesc.