Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesire din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesire din tara

Pot sa ies din tara cu pasaport expirat?
Sau valabil 3 zile?
nu puteti iesi din tara cu pasaport expirat si nici cu un pasaport care expira in 3 zile
daca mergeti in UE , puteti calatori pe baza cartii de identitate
pentru mai multe informatii, puteti sa ii contactati pe cei de la Politia de frontiera
Pasaportul este valabil in UE inclusiv in ziua expirarii, deci ati putea calatori in astea 3 zile daca nu aveti CI in termen.
in caz in care plec in Palestina , cat timp trebuie sa fie valabil pasaport romanesc, daca am si cetatenie palestiniana?
N-aveti cum, nu va lasa sa iesiti din tara cu pasaportul romanesc valabil inca doar 3 zile.
Daca e valabil mai mult (deci minim 6 luni) cititi ce scrie in acest link:
[ link extern ]
Ares-3, moderator
multumesc pentru raspunsuri