avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesire din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesire din tara

Pot sa ies din tara cu pasaport expirat?
Sau valabil 3 zile?
Cel mai recent răspuns: copou , utilizator 19:43, 6 Aprilie 2016
nu puteti iesi din tara cu pasaport expirat si nici cu un pasaport care expira in 3 zile
daca mergeti in UE , puteti calatori pe baza cartii de identitate
pentru mai multe informatii, puteti sa ii contactati pe cei de la Politia de frontiera
Pasaportul este valabil in UE inclusiv in ziua expirarii, deci ati putea calatori in astea 3 zile daca nu aveti CI in termen.
in caz in care plec in Palestina , cat timp trebuie sa fie valabil pasaport romanesc, daca am si cetatenie palestiniana?
N-aveti cum, nu va lasa sa iesiti din tara cu pasaportul romanesc valabil inca doar 3 zile.
Daca e valabil mai mult (deci minim 6 luni) cititi ce scrie in acest link:
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 6 Aprilie 2016
Ares-3, moderator
multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate pasaport minor la iesirea din tara danaiancu danaiancu Buna ziua, Pasaportul fiicei mele, minora, este valabil pana in 14.08.2018. Care este data maxima la care fetita pote iesi din tara cu acest pasaport? (Am ... (vezi toată discuția)
Pasaport expirat Gina43 Gina43 As dori sa merg in Romania dar pasaportul meu este expirat din 2010 e posibil sa intru in tara chiar daca este expirat? (vezi toată discuția)
Am nevoie de imputernicirea tatalui ? diana claudia diana claudia as dori sa stiu daca am nevoie de imputernicirea tatalui ca sa plec in romania din italia.avem o fetita de un an care are si certificat si pasaport iar eu in ... (vezi toată discuția)