Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Vanzare aparament cu sediu social ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Vanzare aparament cu sediu social ong

buna ziua, pot vinde un apartament daca exista un sediu social ong la adresa respectiva, sau trebuie mutat sediul inainte de vanzare?
Buna ziua,
Bineinteles ca il puteti vinde. Banuiesc ca nu exista vreo mentiune in acest sens in Reg de Carte Funciara.
Faptul ca acolo exista un sediu de ONG inseamna ca exista un contract de comodat sau de inchiriere. Care inceteaza sau ramana valabil in caz de schimbare a proprietarului, in functie de ce s-a prevazut in contractul intre ONG si proprietar, si daca e sau nu mentionat in Cartea FUnciara sau in contractul de vanzare... Trebuie sa veniti cu precizari mai concrete. In sine existenta unui contract de comodat sau inchiriere a spatiului nu e o piedica in vanzarea acestuia, se pune doar problema daca ramane sau nu valabil dupa schimbarea proprietarului....