Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire Conturi Bancare
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire Conturi Bancare

Buna ziua, am si eu o dilema in legatura cu un credit de nevoi personale neachitat de prin 2009.

Eu am luat un credit de nevoi personale de la Euroline, am platit vreo 6 luni si dupa aceea am ramas fara servici cam 3 ani.

De cativa ani eu primesc scrisori de la Kruk, acum cativa ani am primit si o instiintare de la un executor judecatoresc local.

Dar nu am bunuri pe numele meu, si nu sa intamplat nimic.

Azi m-am trezit cu contul bancar personal proprit.

Si aici am ajuns la dilema ca nu stiu cui sa ma adresez sa scap de datoria asta.

Mie frica ca daca ii contactez pe cei de la Kruk si ma apuc sa le trimit bani, ii trimit intro gaura neagra ca executoru isi face treaba lui.

Sau invers sa contactez executorul si sa sting datorie.

As fi recunoscator pentru orice sfat. :sorry:
Puteți sa alegeți și a treia cale, nu trimiteți bani nimănui.
Pai din ce am discutat cu doamna de la brd mi-a zis ca nu pot sa imi deschid un cont bancar(la alta banca sau la ei) sau sami folosesc contul/cardul pana nu achit.

Asta ma doare pe mine, ca am ramas fara cont/card, eu fac ceva cumparaturi online.
RazvanDR, utilizator
Scuze, retinusem numai asta
si nu sa intamplat nimic.

nu si asta
Azi m-am trezit cu contul bancar personal proprit.

Mergeti la executor si vedeti dosarul, ce pretentii sunt si daca va convine, platiti si ridica poprirea.
Mai aveti varinata sa nu platiti si sa depuneti contestatie la executare in termen de 15 zile si sa invocati prescriptia.
M-am gandit la contestatie, dar problema e ca, eu am primit documentele acelea de la executor acum aproape 3 ani.

In tot timpul asta nu mi-au facut nimic la cont, acum sau trezit si ei, ma gandesc ca numai pot contesta in situatia asta ?
RazvanDR, utilizator
Adica poprirea o aveti de acum 3 ani sau cum ? Adica cum s-au trezit si ei acum ?