Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs impotriva incheierii definitive de recuzare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs impotriva incheierii definitive de recuzare

Potrivit art. 53 alin. (1) teza a doua: Încheierea prin care s-a respins recuzarea poate fi atacată numai de părţi, odată cu hotărârea prin care s-a soluţionat cauza. Când această din urmă hotărâre este definitivă, încheierea va putea fi atacată cu recurs, la instanţa ierarhic superioară, în termen de 5 zile de la comunicarea acestei hotărâri.

Eu am formulat recuzare in apel.
Instanta de apel a pronuntat o hotarare partiala de admitere a apelului si rejudecare a fondului.
La rejudecarea fondului a respins actiunea.
Atunci am formulat recurs impotriva incheierii de recuzare.
Raportul ICCJ zice ca ar fi tardiv formulat... si ca ar fi trebuit sa formulez dupa pronuntarea hotararii in apel.
Cum ii conving ca nu e tardiv??
In aceasta situatie sintagma "tardiv introdusa" sau "respinsa ca tardiv" sau "tardiv formulat", tine strict de depasirea termenului, adica dupa expirarea termenului de formulare a cererii, astfel incat nu vad cum s-ai convingeti ca nu e tardiv.
Pai termenul nu incepe sa curga de la decizia de admitere a apelului si rejudecare.
Ci de la decizia finala, dupa rejudecare!!
Eu am depus in termenul de 5 zile raportat la comunicarea deciziei finale, prin care mi-a fost respinsa actiunea. Nu de la comunicarea deciziei partiale de admitere a apelului si fixare a termenului pt rejudecarea fondului!

Deci cum ii conving ca termenul incepe sa curga de la ultima decizie pronuntata, si nu de la penultima??