Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Se mai fac carti de identitate (C.I.) in regim de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Se mai fac carti de identitate (C.I.) in regim de urgenta?

Buna ziua anul acesta pe data de 21 mai am casatoria civila si religioasa. Problema este ca eu pe data de 31 mai trebuie sa plec in Austria. Lucrez aici cu contract de munca ca si ingrijitoare batrani ( 1 luna acasa1 austria) Intrebarea mea este pot sa-mi schimb buletinul in acest timp de 1 sapt aprox. Pana sa plec? Sau ce trebuie sa fac?
Daca aveti nevoie de documentul de identitate depuneti documentele necesare la serviciul de evidenta populatiei si precizati situatia cu care va confruntati
Conditionat de bagajul de activitate al serviciului ,se poate elibera documentul in interval de 1 saptamana
Termenul de eliberare al actului de identitate este de 30 de zile. Dvs. veti putea depune actele la serv. de evidenta doar in 23 mai. Puteti solicita o audienta la seful serviciului si sa va expuneti situatia facand dovada grabei dvs. cu biletul de avion(daca veti calatori cu avionul). Cu putin noroc s-ar putea ca in 30 sa va ridicati actul pentru a putea pleca in 31. De asemenea aveti posibilitatea de a ramane, in urma casatoriei, pe numele dvs., nemaifiind necesara schimbarea actului de identitate.
Justitiarul711, utilizator