avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident circulatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident circulatie

Buna seara,

As vrea sa stiu doua lucruri:
1) In caz de accident de circulatie, martorii asistenti (la masuratori) trebuie sa aiba si declaratie in dosar, sau doar semnatura pe procesul verbal? In caz ca este obligatorie declaratia, unde este specificat acest lucru?
2) Daca conducatorul auto a fost testat cu alcooltestul si rezultatul este zero, nu trebuie recoltate si probe de sange, la spital? Mentionez ca accidentul este cu victima decedata. Ma gandesc ca exista si posibilitatea sa fi fost drogat, nu doar beat. Alcoolemie zero nu insemna neaparat ca este "curat".
Spre exemplu, recent, la accidentul cu 5 victime de la Braila, soferul era si epileptic si drogat. Iar acest lucru, ca era drogat, doar cu probe de sange se poate demonstra.
Ma lamureste cineva? Ce prevede procedura cercetarii la fata locului? Concret!
Multumesc anticipat!


Ultima modificare: Duminică, 10 Aprilie 2016
Hermes2016, utilizator
Cel mai recent răspuns: Hermes2016 , utilizator 08:56, 25 Mai 2016
Hermes2016 a scris:


soferul era si epileptic si drogat. Iar acest lucru, ca era drogat, doar cu probe de sange se poate demonstra.






Chiar daca initial s-a avansat opinia ca soferul se afla sub efectul substantelor psihotrope,
analizele ulterioare de laborator au demonstrat ca acesta nu consumase niciun fel de substante interzise
Soferul nu era in evidentele medicale ca fiind suferind de epilepsie
Epilepsia este una dintre afectiunile pentru care nu se acorda apt conducere vehicule



Multumesc, dar raspunsul e pe langa subiect! Accidentul de la Braila era doar un exemplu (conform celor spuse in presa la acel moment). Subiectul e cu totul altul, iar un eventual raspuns trebuia sa se refere la subiect....nu la "exemplu" (corect, sau nu).
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2016
Hermes2016, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

alcooltest NarcisaDaiana NarcisaDaiana Daca am fost testat cu aparatul firmei Petrofac,nu trebuia sa ma duca la recoltare de probe biologice?? (vezi toată discuția)
Posibilitate permis anulat 5oopoisons 5oopoisons va prezint si eu o situatie ; testat cu alcooltestul am aut 052 mi sa recoltat la iml si cele 2 probe nu mi sa cerut sa le platesc (unde le platesc) mi sa ... (vezi toată discuția)
Accident cu victima buna seara. am fost implicat intr un accident ... mimisikuuu mimisikuuu Accident cu victima Buna seara. Am fost implicat intr un accident rutier in urma careia o persoana care traversa strada neregulamentar a fost acrosata si ... (vezi toată discuția)