Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident circulatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident circulatie

Buna seara,

As vrea sa stiu doua lucruri:
1) In caz de accident de circulatie, martorii asistenti (la masuratori) trebuie sa aiba si declaratie in dosar, sau doar semnatura pe procesul verbal? In caz ca este obligatorie declaratia, unde este specificat acest lucru?
2) Daca conducatorul auto a fost testat cu alcooltestul si rezultatul este zero, nu trebuie recoltate si probe de sange, la spital? Mentionez ca accidentul este cu victima decedata. Ma gandesc ca exista si posibilitatea sa fi fost drogat, nu doar beat. Alcoolemie zero nu insemna neaparat ca este "curat".
Spre exemplu, recent, la accidentul cu 5 victime de la Braila, soferul era si epileptic si drogat. Iar acest lucru, ca era drogat, doar cu probe de sange se poate demonstra.
Ma lamureste cineva? Ce prevede procedura cercetarii la fata locului? Concret!
Multumesc anticipat!

Hermes2016, utilizator
Hermes2016 a scris:

soferul era si epileptic si drogat. Iar acest lucru, ca era drogat, doar cu probe de sange se poate demonstra.

Chiar daca initial s-a avansat opinia ca soferul se afla sub efectul substantelor psihotrope,
analizele ulterioare de laborator au demonstrat ca acesta nu consumase niciun fel de substante interzise
Soferul nu era in evidentele medicale ca fiind suferind de epilepsie
Epilepsia este una dintre afectiunile pentru care nu se acorda apt conducere vehicule

Multumesc, dar raspunsul e pe langa subiect! Accidentul de la Braila era doar un exemplu (conform celor spuse in presa la acel moment). Subiectul e cu totul altul, iar un eventual raspuns trebuia sa se refere la subiect....nu la "exemplu" (corect, sau nu).
Hermes2016, utilizator