Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pensionare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pensionare functionar public

Buna ziua,
Va rog sa-mi transmniteti punctul dvs. de vedere referitor la urmatoarea situatie
La data de 15 mai 2016 doamna contabil , inspector superior,Clasa I , functionar public de executie in cadrul comp. financiar contabil din aparatul de specialitate al primarului comunei , implineste varsta standart de pensionare pentru limita de varsta. In aceste conditii raportul de serviciu inceteaza de drept.
Intrebare : Exista posibilitatea prelungirii raportului de serviciu si care este temeiul legal in acest sens ,intrucat functionarul public doreste sa mai ramana in functie,iar prezenta acestuia ar fi necesara pena la organizarea concursului pentru ocuparea functiei ce se vacanteaza.
Raportul de serviciu nu mai poate fi prelungit.

Pentru a redeveni din nou incadrata in cadrul aceleeasi institutii, dna respectiva va trebuie sa participe la concursul/examenul organizat in vederea ocuparii postului respective.
Postul ocupat a devenit vacant la data inectarii de drept a raportului de serviciu.

Art. 30 C.mun.
(1) Incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz.
....