avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dreptul la informare despre asociatia de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dreptul la informare despre asociatia de proprietari din care fac parte

Locuiesc intr-un bloc care si-a facut dpdv juridic o asociatie de proprietari.
Am participat la adunarile de bloc unde s-a hotarat infiintarea acestei asociatii.

Intrebare 1: o astfel de asociatie are automat ca membrii toti proprietarii blocului sau doar selectiv pe unii dintre ei?

Am cerut administratorului sa-mi dea o copie dupa:
- statutul asociatiei
- conducerea asociatiei
- datele fiscale (CUI, cont bancar)
- procesele verbale ale tuturor adunarilor de la infiintare pana la zi

Acesta m-a refuzat, in termeni deloc politicosi.

Ce drept are sa refuze sa-mi puna la dispozitie aceste informatii?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 14:21, 11 Aprilie 2016
Pentru a va informa temeienic asupra drepturilor si obligatiilor proprietarilor in raport si fata de asociatia de proprietari,studiati L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care are autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei de proprietari si ale membrilor proprietari in raport si fata de terti,inclusiv in instanta de judecata
o astfel de asociatie are automat ca membrii toti proprietarii blocului sau doar selectiv pe unii dintre ei?

Proprietarii au dreptul sa solicite sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari,
moment de la care dobandesc calitatea de membru propriietar
Exista diferente de drepturi intre proprietar si membru proprietar
Obligatiile fata de asociatia de proprietari sunt aceleasi si pentru proprietari si pentru membrii proprietari
Art 10 din l nr 230/2007 preveede dreptul [proprietarilor sa cunoasca orice aspect ce tine de activitatea asociatiei,si la cerere au acces la orice document al asociatiei
Solicitati oficial presedintelui de asociatie in temeiul disp art 10 sa va puna la dispozitie documentele
Ultima modificare: Luni, 11 Aprilie 2016
ynocentta, utilizator
Nu le cereti administratorului, ci presedintelui asociatiei.

Documentele respective pot fi consultate de oricare proprietar - care locuieste in bloc -, indiferent daca este membru sau nu al acelei asociatii.
Ca sa fii membru al asociatiei de la infiintare trebuie sa fi semnat statutul, acordul de asociere, actul constitutiv si PV al AG de constituire.
Ulterior se poate cere aderarea la asociatia de proprietari printr-o cerere simpla, fara alte complicatii, sigur, dupa ce se consulta statutul si acordul de asociere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociaţie proprietari Matrix001 Matrix001 Bună seara ! Am o întrebare legată de asociaţia de propietari. La mine în bloc s-a înfiinţat o asociaţie de propietari de care nu am fost anunţat şi ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari infiintata fara adunare generala cu vot lmt lmt Buna ziua, M-am mutat de curand intr-un bloc nou construit. Noi vecinii nu ne cunoastem intre noi insa peste noapte, s-a autonumit un presedinte de bloc care ... (vezi toată discuția)
Atributii cenzor asociatie proprietari teisoara teisoara Buna ziua, as vrea ,va rog,sa-ne spuneti daca este in regula (legal) ca ,cenzorul asociatiei sa semneze un proces verbal al unei hotarari de comitet ... (vezi toată discuția)