Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... doi copii.. pensia impartita sau cum
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

doi copii.. pensia impartita sau cum

tatal copilului meu are un al bebe. de asta data l+a recunoscut benevol

pe al meu nu l-a recunoscut si am facut test de paternitate. instanta a decis o anume suma pensile alimentara.
de atunci si+a schimbat jobul si nu m+am mai dus la instanta. la insistentele lui am acceptat sa imi dea suma aceea dar mai nou nu vrea s-o actualizeze.
dk il dau in judecata sa actualizeze pensia alimentara este posibil ca instanta s-o imparta la doi_
avand doi copii_
sau cum
multumesc
Trebuie sa va plateasca pensia ,pentru ca asa a fost obligat , problema se pune ca el mai are un alt copil ,iar suma va fi automat impartita la doi.Normal ar fi sa va plateasca pensia mai mare ,intrucat un copil are nevoie de mai multe lucruri.
E recunoscut sau nu? Daca a fost stabilita pensia de intretinere , dupa cum precizati , este.

Plafonul maximal stabilit de catre lege pentru intretinerea a doi copii e de 1/3 din veniturile ce prezinta o durabilitate in timp (nu numai salariale , cat si cele , spre exemplu , obtinute din inchirierea unui bun imobil ) in timp .I
nstanta , exercitandu-si rolul activ , se poate adresa societatii , in vederea aflarii veniturilor realizate.

Competenta, pentru marirea pensiei de intretinere, revenind instantei de la domiciliul paratului /reclamantului.

Adoptati pozitia de a sesiza instanta de judecata in vederea recalcularii pensiei de intretinere.

Ambii copii necesita sustinerea materiala a tatalui , chiar daca pensia pentru copilul dumneavoastra va fi micsorata.Tatal , oricand , se poate adresa instantei de judecata , in vederea stabilirii pensiei in functie de actualele elemente ale situatiei faptice !

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat