Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum si de unde recuperez o carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum si de unde recuperez o carte de munca

Ma intereseaza cum pot obtine si de unde cartea de munca sau o copie a cartii de munca a fratelui meu care a plecat din tara legal, prin casatorie in 1983.Fratele meu a decedat si cumnata mea are nevoie de datele din cartea de munca.
De la Inspectoratul Teritorial de Muncă, unde se depozitază cărțile de muncă nepredate!
multumesc
Carnetele de munca, in perioada de care amintiti (1983) nu se predau la ITM ci ramaneau in arhiva firmei la care a lucrat ultima data, inainte de plecarea din tara. Astfel de documente au termen de pastrare 50 de ani.
Trebuie sa stiti firma la care a lucrat ultima data si sa va adresati acesteia. Daca intre timp firma a disparut/ si-a schimbat proprietarul trebuie sa aflati numele noii firme care avea obligatia sa preia si arhiva. Arhiva putea fi preluata si de o firma specializata in depozitare arhiva.
Daca firma a falimentat, arhiva se poate gasi la Arhivele nationale judetene.