Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARTE DE MUNCA!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARTE DE MUNCA!!!!

Un angajat de-al nostru a lucrat prin 95 la o firma trei ani de zile. Problema este ca societatea a dat faliment si angajatul ar dorii ca pe cartea de munca sa-i fie trecuti si cei trei ani lucrati acolo. El specifica ca desii nu ii facuse carte de munca angajatorul platea toate contributiile la stat ( inclusiv CAS-ul). Se mai poate face ceva? Poate o adeverinta de vechime ?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc.
Daca ii platea contributiile se presupune ca avea un contract de munca incheiat si inregistrat la ITM.
Salariatul poate merge cu contractul de munca respectiv si cu decizia deincetare a acelui contract la ITM si sa solicite inregistrarea in cartea de munca.
Si o adeverinta ar fi buna, dar, daca firma a dat faliment, cu toate ca trebuie sa pastreze statele si declaratiile aferente, va fi ceva mai greu de gasit...
Un rand de state de plata trebuie sa fie si la ITM, deci se poate reconstitui vechimea.
Important e ca persoana sa fie pe statele respective in perioada in care a lucrat la firma care a dat faliment.
Firmele care dau faliment trebuie sa depuna actele de personal la ITM, daca sunt cu capital privat, sau la arhivele nationale, daca sunt cu capital de stat.
Cam greu sa i se elibereze o adeverinta de vechime daca are carnet de munca.
Trebuie sa mearga la ITM si sa vada la ce inspector era firma respectiva. Dupa ce afla acest lucru sa ia legatura cu inspectorul respectiv sa-i treaca in carnetul de munca acea perioada.
Cornel Vasile, Consilier juridic