Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordarea stimulentului de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordarea stimulentului de insertie

Buna ziua!

Cu ce data se acorda stimulentru de insertie, sau de cand curge acest drept? De la data depunerii cererii sau de la data la care se renunta la indemnizatie de crestere a copilului?

Va multumesc.
Asa inteleg si eu, dar vad ca, de fapt, aceasta face diferenta intre litera a) si litera e) la art 24.
bvr, utilizator
Art. 24 din ce act normativ , intrucat in cuprinsul OUG 111/2010 acest articol nu are asa ceva.
Ma refeream la Norme metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor
In contextul art.24 din Norme , cred ca sintagmele respective se refera la acelasi lucru : persoana beneficiara de indemnizatia CCC.
Asadar, am depus contestatie. Aceasta a fost respinsa. Au fost invocate, citez, " Prevederile art. 24 lit e din HG NR. 52/2011 privind normele de aplicare oug nr. 111/2010, cu modificari si completari, potrivit carora stimulentul de insertie se acorda « incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul indemnizatiei pentru cresterea copilului realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor codului fiscal, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data », iar in cazul depasirii acestui termen, situatie in car eva aflati, stimulentul se acorda de la data depunerii cererii, potrivit prevederilor art.24 lit d)."

Deci, daca nu as fi beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului, as fi avut 60 de zile, dar oentru ca am benefiat de indemnizatie, termenul etse diferit.....sincer, nu inteleg care este diferenta, dar cred ca asta ar trebui sa il intreb pe legiuitor