Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare acte

Buna, as avea nevoie de un mic sfat ...

Tatal meu avea mai multe proprietati ramase de la parintii lui (nu are frati sau surori).
El nu a solicitat niciodata acele proprietati (terenuri intravilane, 1 apartament, 2 case, padure, pasuni si vita de vie) si acele proprietati nu au fost colectivizate (terenurile).
Actele in mare parte sunt prea deteriorate pentru a putea fi utilizate iar altele au fost pierdute in timp.

In judetul respectiv, intreband, am inteles ca Primaria a dat acele terenuri in folosinta (fara acte) altor persoane (inclusiv unei Biserici) ...

Ce putem face pentru a recupera actele si/sau proprietatile?

Va multumesc!
Pe baza actelor pe care trebuie sa le refaceti sau sa le recuperati, sa dati in judecata institutiile respective utilizand actiunea in revendicare.