Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor

Buna ziua.Am o fetita de 12 ani care mi-a fost incredintata definitiv si irevocabil de tribunal.Tatal ei este fugit din tara si de 10 ani nu se mai stie nimic de el.Intrebarea este:in afara de acea hotarare de ce mai am nevoie pentru a iesi si eu cu copilul din tara?Mai are tatal vreo legatura din moment ce hotararea este definitiva si irevocabila?Multumesc
Buna ziua, daca in hotararea obtinuta scrie ca aveti stabilita autoritatea parinteasca exclusiva, atunci nu mai trebuie sa faceti nimic. Puteti iesi din tara cu minora, aratand la iesirea din tara acea hotarare.

Daca este stabilita exercitarea autoritatii parintesti in comun de ambii parinti, atunci va trebui sa obtineti o noua hotarare judecatoreasca prin care sa fie stabilita autoritate parinteasca exclusiva.
BUna ziua.Pe hotarare scrie "incredinteaza spre crestere si educare".Nu scrie absolut nimic despre exercitarea autoritatii parintesti.
Aveti o hotarare pronuntata pe vechiul cod al familiei, prin urmare nu aveti nevoie de acordul tatalui pentru a iesi din tara impreuna cu minorul.
Aveti nevoie de hotararea legalizata cu mentiunea " definitiva si irevocabila" si pasaport pentru minor ( legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, mod .si compl. de legea 175/2013)