Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune angajat enel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune angajat enel

Buna seara
Acum o saptamana am chemat un electrician de la Enel nr lui il aveam de la un amic, l-am chemat pentru o lucrare (schimbat, prize,intrerupatoare. tablou..)intr-un apartament ce l-am cumparat . Respectivul mi-a cerut 500 lei bani ce iam dat in prezenta unor amici ce imi faceau alte renovari. Acum dupa mai bine de o saptamina electricianul nu mai raspunde la telefon (stiu am loat teapa). Cum se rezolva (plangere la politie sau la procuratura de sector) ?
mariusro2009, utilizator
Nu se va rezolva, e mai degraba un proces "civil". V-a luat banii si nu a facut lucrarea, nu e inselaciune, e neindeplinirea unor obligatii civile.
Acei martori se pot prezenta in procesul civil.