Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Detinere 2 permise auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Detinere 2 permise auto

In 1991 o persoana a obtinut permis nemtesc in baza celui romanesc( a solicitat preschimbare) -la aceea data se afla in Germania solicitand azil politic.
In 1992 sa repatriat in tara , si-a refacut toate documentele de identitate, a solicitat inclusiv preschimbarea permisului german in permis romanesc de conducere- permisul german nu i-a fost retinut de autoritati.
In 2007 a obtinut niste grade suplimentare C, CE pt permisul romanesc.
Din 2008 se afla dinnou in Germania , munceste legal- dar foloseste permisul de conducere romanesc.
Ce il sfatuiti sa faca cu cel nemtesc- il tine in sertar.

Legal sa aiba 2 permise?-
-adica situatia prezentata mai sus- permisul romanesc obtinut prima data in 1982 - cerere preschimbare in 1991 in Germania si obtinere permis nemtesc( cel romanesc a fost atunci retinut)- iar in 1992 repatrire si redobandire acte de identitate romanesti inclusiv permis romanesc( permisul nemtesc nu a fost retinut de autoritati atunci).
Sau mai precis care e situatia legala care te indreptateste sa detii 2 permise de conducere?