avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1102 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotararile privind plangerile impotriva actelor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

hotararile privind plangerile impotriva actelor procurorului cf. art. 341 din CPP sunt incheieri sau sentinte? Sunt atacabile cu ape? De ce nu?

Hotararile privind plangerile impotriva actelor procurorului cf. art. 341 din CPP sunt incheieri sau sentinte? Sunt atacabile cu ape? De ce nu?

Am o "noua" intelegere a lucrurilor care in schimb face legea neclara

Cf. art. 370 (1) din CPP, hotararile prin care instanta se dezinvesteste, indiferent ca solutioneaza dosarul sau nu, se numesc sentinte

Cf. art. 341 (8) din CPP "Incheierea prin care s-a pronuntat una dintre solutiile prevazute la alin. (6) si la alin. (7) pct. 1, pct. 2 lit. a), b) si d) este definitiva",

ori cf. art. 370 (3) din CPP, incheieri sunt hotararile date in cursul judecatii, nu hotararile prin care instanta se dezinvesteste

Problema apare la apel in cazul acestei spete

CPP
Art. 408 - Hotararile supuse apelului
(1) Sentintele pot fi atacate cu apel, daca legea nu prevede altfel.
(2) Incheierile pot fi atacate cu apel numai odata cu sentinta, cu exceptia cazurilor cand, potrivit legii, pot fi atacate separat cu apel.

Acum ramane in discutie daca legea e intr-adevar neclara, adica hotararea de fapt e incheiere sau sentinta, fiindca daca e neclara nu intra in categoria "daca legea nu prevede altfel", fiindca legea e in continuare neclara, si fac derogare de la inadmisibilitate invocat art. 4 (2) din Legea 303/2004...
Cel mai recent răspuns: eusaisapte , utilizator 14:28, 14 Aprilie 2016
Sunt incheieri.
Presupun ca e un fel al legiuitorului de a zice "fara cale de atac" ca in art. 50 si 74 invocate de dvs. privind sentintele fara cale de atac. Era mai logic per total din partea legiuitorului sa zica ca sentintele date cf. ... sunt fara cale de atac. Cred ca e un temei de neconstitutionalitate aici, trebuie sa verific daca exista decizii CCR

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt sentintele pentru care nu este prevazuta o cale de atac conform legii? eusaisapte eusaisapte Care sunt sentintele pentru care nu este prevazuta o cale de atac conform legii? In scopul mai bunei intelegeri a acestei Decizii a ICCJ: \" Stabileşte ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna exact "hotararile pronuntate ... in cursul judecatii"? eusaisapte eusaisapte Cod de procedura penala Art. 370 - Felul hotararilor Toate celelalte hotarari pronuntate de instante in cursul judecatii se numesc incheieri Eu inteleg ... (vezi toată discuția)
De ce este contestatia cf. art. 341 (10) din cpp inadmisibila? eusaisapte eusaisapte Am formulat contestatie cf. art. 341 (10) din CPP astfel impotriva incheierii nelegale si netemeinice dispuse cf. art. 341 (6) din CPP Instanta a declarat-o ... (vezi toată discuția)